Wojciech Gruszczyk Wojciech Gruszczyk 07.07.2021 15:48
Antoine Griezmann x Konami
3546V

Antoine Griezmann stracił umowę z Konami. Gwiazdor i Barcelona mają problemy z powodu oskarżeń o rasizm

Antoine Griezmann nie będzie promował produkcji Konami. Japońska korporacja postanowiła wypowiedzieć umowę piłkarzowi FC Barcelony z powodu ostatnich oskarżeń o rasizm. Piłkarz przeprosił za opublikowane materiały.

Antoine Griezmann to piłkarz, który chętnie angażuje się w wydarzenia gamingowe. Gwiazdor FC Barcelony został ambasadorem marki Yu-Gi-Oh! – piłkarz miał promować serię anime oraz gry.

Konami zaangażowało piłkarza do wielkiej współpracy, ale ostatnie wydarzenia sprawiły, że Japończycy zrezygnowali z usług Griezmanna. Wczoraj główny sponsor Barcelony, japońska firma e-commerce Rakuten, zażądała od klubu odpowiedzi w związku z opublikowanymi materiałami, a teraz Konami odcięło się od piłkarza.

„Konami Digital Entertainment wierzy, podobnie jak filozofia sportu, że dyskryminacja jakiegokolwiek rodzaju jest nie do przyjęcia. Ogłosiliśmy Griezmanna jako naszego ambasadora treści Yu-Gi-Oh!, jednak w świetle ostatnich wydarzeń zdecydowaliśmy się anulować kontrakt”.

Sytuacja jest dużym problemem dla Barcelony, która współpracuje z Konami i promuje kolejne odsłony serii Pro Evolution Soccer. Japońskie studio domaga się wyjaśnień:

„W odniesieniu do naszej franczyzy eFootball PES, będziemy domagać się od FC Barcelony, jako partnera klubu, wyjaśnienia szczegółów tej sprawy i wszelkich przyszłych działań”.

Trzeba na pewno wyjaśnić, że kilka dni temu wyciekły nagrania, po których piłkarze FC Barcelony zostali oskarżeni o rasizm. Sytuacja miała miejsce podczas tournée po Japonii w 2019 roku – Ousmane Dembele i Antoine Griezmann chcieli zagrać w Pro Evolution Soccer w hotelu i poprosili obsługę o pomoc w podłączeniu konsoli. Pracownicy nie mogli poradzić sobie z zadaniem, więc w ich stronę padły obraźliwe komentarze.

„Czy te wszystkie brzydkie twarze są tu tylko po to, żebyśmy mogli zagrać w PES-a? Co to za dziwaczny język? Czy oni są technologicznie rozwiniętym krajem?”

Na drugim materiale pojawił się nawet Samuel Umtiti, a Griezmann określił obsługę słowami „ching chong”.

Piłkarze zdążyli już przeprosić, ale nawet w tej sytuacji Griezmann stracił już jeden kontrakt, a trudno powiedzieć, jak zakończy się sprawa z Konami i eFootball PES.

 Zawsze walczyłem z każdą formą dyskryminacji. W ostatnich dniach niektóre osoby starały się pokazać mnie jako osobę, którą nie jestem. Całkowicie odrzucam oskarżenia skierowane we mnie i przepraszam, jeśli obraziłem moich japońskich przyjaciół - napisał Antoine Griezmann

Przeprosił także Dembele:

Ostatnio w mediach pojawiło się wideo z 2019 roku. Scena wydarzyła się w Japonii, ale mogłoby to być gdziekolwiek indziej i użyłbym tych samych słów. Nie kierowałem ich w stronę żadnej grupy. Czasem prywatnie się tak wyrażam, ale niezależnie od pochodzenia osób. Zdaję sobie sprawę, że to wideo mogło obrazić wiele osób. Z tego powodu szczerze przepraszam - wytłumaczył.

Źródło: https://www.espn.com/soccer/barcelona-espbarcelona/story/4428442/barcelonas-antoine-griezmann-has-konami-contract-cancelled-after-controversial-video

Tagi: Konami PES Pro Evolution Soccer