Bartosz Dawidowski Bartosz Dawidowski 12.06.2021 05:25
Największy hakerski wyciek w historii. Ponad 8 miliardów haseł użytkowników z całego świata
7112V

Największy hakerski wyciek w historii. Ponad 8 miliardów haseł użytkowników z całego świata

Działania hakerów nasilają się na całym świecie a ich celem padają nie tylko tak duże firmy jak Sony czy CD Projekt RED.

Jesteśmy niestety świadkami jednego z największych wycieków haseł użytkowników w historii. Serwis Cybernews alarmuje, że w w hakerskich grupach pojawił się ogromny plik txt, w którym znajduje się aż 8,4 mld haseł używanych przez ludzi z całego świata do logowania do przeróżnych witryn i usług. Istnienie i zawartość pliku zajmującego ok. 100 GB potwierdziła redakcja Cybernews.

"Biorąc pod uwagę to, że z usług online korzysta ok. 4,7 mld osób, można zaryzykować stwierdzenie, że wyciekły hasła całej globalnej populacji, łączącej się z Siecią. Z tego powodu rekomendujemy, aby nasi czytelnicy natychmiast sprawdzili, czy ich hasła znajdują się w wycieku i ewentualnie zmienili swoje hasła" - napisał serwis Cybernews.

Czynność sprawdzenia hasła można wykonać na witrynie przygotowanej przez Cybernews. Dzięki niej można sprawdzić czy dana fraza, używana przez nas jako hasło, jest dostępna w narzędziach używanych przez hakerów.

Warto w tym miejscu przypomnieć, by nie używać tego samego hasła do różnych odwiedzanych stron i usług. W ten sposób unikamy ogromnego bólu głowy w sytuacji, gdy ktoś uzyska dostęp do jednego naszego hasła.

Niedawno ofiarą ataku hakerskiego padło m.in. CD Projekt RED.

Źródło: https://cybernews.com/security/rockyou2021-alltime-largest-password-compilation-leaked/

Tagi: hakerzy wyciek