Wojciech Gruszczyk Wojciech Gruszczyk 06.05.2021 13:40
Returnal PS5
814V

Returnal otrzymał nowy patch. Twórcy potwierdzają: „niektóre save'y zostały uszkodzone”

Housemarque wydało kolejną aktualizację do Returnal i choć teraz każdy gracz ma cieszyć się rozgrywką, to jednak wielu klientów gry z PlayStation 5 będzie musiało rozpocząć zabawę od samego początku. Część save'ów zostało uszkodzonych.

Housemarque nie może narzekać na brak pracy – twórcy wczoraj wydali aktualizację, później szybko ją wycofali z PlayStation Store, a następnie nawet ostrzegali graczy przed rozgrywką, ponieważ kolejni zainteresowani tracili dostęp do swoich stanów rozgrywki.

Teraz deweloperzy wydali nowy patch (1.3.4), który ma zapewniać „bezpieczną rozgrywkę”. Nie oznacza to jednak, że każdy będzie mógł kontynuować zabawę – w niektórych sytuacjach niezbędne będzie rozpoczęcie gry od początku.

Twórcy podkreślają różne scenariusze:

  • Niektóre zapisy gier zostały uszkodzone przez łatkę 1.3.3, ale zachowały swój rozmiar. Gracze z takimi zapisami mogą bezpiecznie kontynuować swoją przygodę po zainstalowaniu łatki 1.3.4, bez potrzeby korzystania z kopii zapasowej.
  • Niestety inne save'y zostały skutecznie "usunięte" przez łatkę 1.3.3, a ich rozmiar zmniejszył się do 0KB. Te save'y nie są bezpośrednio możliwe do odzyskania przez łatkę 1.3.4, bez konieczności posiadania zapasowego stanu rozgrywki.

Studio podkreśla, że nadzieją jest jeszcze kopia zapasowa save'a wykonana przez PlayStation Plus, jednak jak wiadomo – nie każdy gracz korzysta z tej opcji. Jednocześnie nawet PS+ może nas nie uratować, jeśli nasz progres został nadpisany po łatce 1.3.3.

I teraz na pewno warto tutaj podkreślić różnicę: gracze nie utracili dostępu do krótkiej sesji, a do całej rozgrywki, czyli odblokowanych biomów czy też kolejnych fragmentów fabuły. Jak wiadomo Returnal nie posiada zapisów w trakcie pojedynczej sesji, ale niektóre wydarzenia (przykładowo zabicie bossa, odblokowane nowe biomy) jest odnotowane przez grę i następnie nie musimy tego robić ponownie. Niestety, wpadka Housemarque sprawi, że część klientów rozpocznie zabawę od zera.

Źródło: Twitter: Housemarque

Tagi: Housemarque Returnal Sony Interactive Entertainment