Iza Łęcka Iza Łęcka 06.05.2021 12:14
PlayStation logo
3454V

Gry na PS5 i PS4 są za drogie? Sony zostało pozwane za ekskluzywność PlayStation Store

Sony będzie musiało zmierzyć się z niespodziewanym pozwem. Część graczy uważa, że Japończycy specjalnie zawyżają ceny gier w PlayStation Store, przez co są one znacznie droższe od fizycznych odpowiedników sprzedawanych w innych sklepach. Posiadacze PS5 i PS4 domagają się zmian na PlayStation Store.

Klienci PlayStation złożyli pozew zbiorowy przeciwko Sony Interactive Entertainment. Wiele wskazuje na to, że sympatycy marki PlayStation nie zamierzają dłużej przepłacać za produkcje dostępne w cyfrowym sklepie Sony. 

Jako pierwsza sprawę przedstawiła redakcja Bloomberga, potwierdzając, że Sony zostało oskarżone o wprowadzenie monopolu poprzez wprowadzenie sprzedaży gier w wersji cyfrowej wyłącznie za pośrednictwem sklepu internetowego sygnowanego znakiem marki. 

PlayStation Store jest od dłuższego czasu jedyną witryną, na której klienci mogą nabywać cyfrowe wersje pozycji między innymi na PlayStation 5 i PlayStation 4. Japończycy dwa lata temu zablokowali zewnętrznych sprzedawców, którzy nie mogą oferować kodów na gry na sprzęt Sony, tym samym ograniczając działanie programu SIE's Global Digital at Retail.

Zgodnie z treścią pozwu japoński producent bezpośrednio wpływa na ceny - użytkownicy wydają nawet do 175% więcej na zakup produkcji w PlayStation Store niż w przypadku fizycznego odpowiednika: 

„Monopol Sony pozwala mu na przyjmowanie ponadkonkurencyjnych cen za cyfrowe gry PlayStation, które są znacznie wyższe niż ich fizyczne odpowiedniki sprzedawane na konkurencyjnym rynku detalicznym i znacznie wyższe niż byłyby na konkurencyjnym rynku detalicznym gier cyfrowych”.

2 lata temu przedstawiciel Sony stwierdził, że działania związane z PlayStation Store miały na celu „globalne ujednolicenie kluczowych biznesów”. Korporacja podkreśla, że gracze mogą dowolnie sięgać po DLC, dodatki i przepustki sezonowe z różnych źródeł.

Źródło: https://www.gamesindustry.biz/articles/2021-05-06-sony-facing-lawsuit-over-playstation-store-exclusivity
https://www.bloomberg.com/news/articles/2021-05-06/sony-sued-for-limiting-purchases-of-games-to-playstation-store?srnd=technology-vp

Tagi: playstation 4 PlayStation 5 ps4 PS5 Sony