Coraz wyższe ceny twardych dysków w Azji. Winne niedobory półprzewodników i kryptowaluty

News
942V
Coraz wyższe ceny twardych dysków w Azji. Winne niedobory półprzewodników i kryptowaluty
Bartosz Dawidowski | 26.04.2021, 14:03

Niestety pojawiają się informacje o wyraźnym zwiększaniu cen kolejnych podzespołów, używanych w komputerach.

Serwisy donoszą o znacznym wzroście cen twardych dysków w krajach azjatyckich. Według raportów osoby zajmujące się "kopaniem" kryptowaluty Chia masowo kupują duże nośniki HDD (powyżej 8 TB), co powoduje znaczne wzrosty cen tych nośników danych w niektórych krajach. Wątek poruszył już Seagate w swoim sprawozdaniu finansowym, który stwierdził, że zanotował ogromny wzrost zainteresowania swoimi produktami w związku z popularnością kryptowalut.

Według dziennikarzy chińskiego Time Finance, niektórzy klienci wykupują całe nakłady twardych dysków, dostępne w sklepach, licząc na to, że później odsprzedadzą je z dużym zyskiem (zjawisko jest znane ostatnio chociażby ze spekulacji kartami graficznymi czy konsolami PS5 i XSX).

Serwisy z Chin wspominają też o tym, że wzrost cen HDD mogą mieć związek z ogromnymi niedoborami półprzewodników na globalnym rynku, co zmusza już niektórych producentów nawet do tymczasowego wstrzymywania pracy fabryk (na takie posunięcie zdecydowano się m.in. w fabrykach Volkswagena czy General Motors).

Według raportu Times Finance ceny dysku Seagate Exos X18 (18 TB) wzrosły w ostatnich kilku miesiącach o 66%, a dysku twardego Seagate Exos X16 (16TB) o 60%. O problemie coraz mniejszej dostępności twardych dysków na rynku pisze też Hermitage Akihabara - japońskie sklepy już zgłaszają, że nie mają wielu modelu HDD o pojemnościach przekraczających 8TB i nie wiedzą, kiedy zostaną uzupełnione zapasy towaru.

Źródło: https://www.tomshardware.com/news/hard-drive-prices-skyrocket-asia-scalpers-making-bank

Komentarze (15)

SORTUJ OD: Najnowszych / Najstarszych / Popularnych