Wojciech Gruszczyk Wojciech Gruszczyk 13.04.2021 14:13
PS5 Firmware PlayStation 5
5103V

PS5 z „pierwszą dużą aktualizacją systemu”. Sony zapowiada „mnóstwo nowych funkcji i ulepszeń”

Sony właśnie przedstawiło szczegóły „pierwszej dużej aktualizacji systemu” PlayStation 5, która nie będzie klasyczną optymalizacją działania urządzenia, a firma zadba o nowe funkcje. Gracze mogą liczyć na między innymi więcej opcji przechowywania gier z PS5.

Hideaki Nishino, starszy wiceprezes ds. planowania i zarządzania platformą, potwierdził, że już jutro zostanie wydana pierwsza duża aktualizacja systemu PlayStation 5. Zdaniem Japończyka, gracze mogą liczyć na „mnóstwo nowych funkcji i ulepszeń”.

Tak prezentują się szczegóły:

  • Rozbudowa pamięci i zarządzanie dyskiem w PS5 – gracze będą mogli kopiować na dyskach USB gry z PS5. Na tym sprzęcie nie włączymy produkcji, ale możemy w taki sposób przechowywać pozycje. Na USB możemy także automatycznie instalować tytuły.

Co można przechowywać na sformatowanym urządzeniu rozszerzonej pamięci masowej PS5:

Gry i dodatki na PS4 można pobierać z PlayStation™Store bezpośrednio do rozszerzonej pamięci masowej, natomiast gry z pamięci systemu PlayStation®4 przenosić do rozszerzonej pamięci masowej. Możesz grać w gry PS4 bezpośrednio z dysku rozszerzonej pamięci masowej, który zapewnia więcej miejsca w pamięci systemu PS5 na gry PS5. Jeśli chcesz korzystać z dysku rozszerzonej pamięci masowej używanego wcześniej z konsolą PS4, po prostu podłącz go do konsoli PS5, aby uzyskać dostęp do gier na PS4.

Wymagania dotyczące rozszerzonej pamięci masowej PS5:
Port SuperSpeed USB 5 Gb/s lub nowszy.
Pojemność minimalna 250 GB, maksymalna – 8 TB.
Nie ma gwarancji, że wszystkie urządzenia będą współpracować z konsolą PS5.
Nie można korzystać z urządzenia rozszerzonej pamięci masowej za pośrednictwem koncentratora USB. 
Nie można jednocześnie podłączyć dwóch lub więcej urządzeń rozszerzonej pamięci masowej.

PS5 Firmware PlayStation 5 - 1

  • Nowe funkcje społecznościowe dla konsol PS4 i PS5 – Sony zapowiedziało „cross-generacyjny Share Play”. Teraz gracze na PS4 i PS5 będą mogli wspólnie korzystać z funkcji Share Play. Oznacza to, że użytkownicy konsoli PS5 mogą pozwolić swoim znajomym z konsol PS4 zobaczyć ekran swojej gry, a nawet wypróbować gry na PS5 poprzez Share Play i vice versa.

PS5 Firmware PlayStation 5 - 2

Udoskonalone opcje sterowania i personalizacji dla konsol PS5

  • Ulepszony Game Base – Menu Bazy Gry zostało ulepszone, aby zapewnić szybszy dostęp do ważnych treści i funkcji. Możesz teraz łatwo przełączać się między stronami i znajomymi, aby rozpocząć czatowanie z istniejącymi grupami lub sprawdzić, co porabiają twoi znajomi online. Ponadto, możesz włączyć lub wyłączyć powiadomienia dla każdej z imprez, w których bierzesz udział.
  • Wyłączanie czatu w grze lub regulowanie głośności graczy – Możesz teraz szybko wyłączyć czat w grze, co spowoduje wyłączenie dźwięku z Twojego mikrofonu i głosu innych graczy. Ponadto możesz łatwo dostosować indywidualną głośność rozmów innych graczy na tym samym czacie, dzięki czemu nie musisz za każdym razem prosić znajomych o zmniejszenie lub zwiększenie głośności ich mikrofonów.
  • Wstępne pobieranie aktualizacji gry – Po włączeniu przez programistów aktualizacji tytułów gier będą one wstępnie pobierane na Twoją konsolę, jeśli ustawienie "automatyczne aktualizacje" jest włączona, a konsola jest włączona lub w trybie spoczynku. Dzięki temu możesz zacząć grać w najnowszą wersję gry natychmiast po wydaniu aktualizacji.
  • Dostosuj bibliotekę gier – Dzięki możliwości przeszukiwaniu biblioteki lub ukrywania gier z widoku, teraz łatwiej znajdziesz zawartość i spersonalizujesz wygląd swojej biblioteki gier.
  • Powiększenie ekranu – W menu Ustawienia można teraz dostosować powiększenie ekranu do własnych preferencji.
  • Nowe ustawienia trofeów i ekran statystyk – Poziom trofeów, który powoduje automatyczne przechwytywanie zrzutu ekranu lub klipu wideo, można teraz dostosować do własnych potrzeb - możesz więc wybrać, czy chcesz przechwytywać i zapisywać obrazy/filmy tylko z momentów, w których zdobywasz trofea wyższej rangi, takie jak Złoto czy Platyna. Wprowadzamy także nowy ekran Statystyki trofeów gracza, na którym można sprawdzić podsumowanie poziomu i statusu swojego trofeum.

PS5 Firmware PlayStation 5 - 3

PS5 Firmware PlayStation 5 - 4

Nowe funkcje w PlayStation App

  • Wprowadzamy też mnóstwo nowych funkcji do PlayStation App, aby jeszcze bardziej ułatwić zdalną łączność z twoją konsolą. Niedawno wprowadziliśmy możliwość zapisywania produktów na liście życzeń, otrzymywania powiadomień, gdy twoi znajomi są online, oraz zmiany statusu online twojej konsoli. W nadchodzących tygodniach wprowadzimy jeszcze więcej funkcji, w tym możliwość dołączenia do sesji wieloosobowej na PS5 z poziomu aplikacji, zarządzania pamięcią konsoli PS5, porównywania kolekcji trofeów ze znajomymi oraz sortowania i filtrowania produktów w PlayStation Store. Aplikację PlayStation App można pobrać za darmo z Google Play i App Store.

Sony podkreśla, że to tylko niewielka część wielu aktualizacji i usprawnień, które wprowadzono w PS5, PS4 i PS App. Dodatkowe szczegóły zostaną przedstawione jutro.

Zapytacie – a co z dyskami wewnętrznymi? Sony „obecnie pracuje nad tą funkcją” i w przyszłości otrzymamy szczegóły.

PS5 Firmware PlayStation 5 - 5

Źródło: https://blog.playstation.com/2021/04/13/ps5-april-update-brings-new-storage-options-and-social-features/

Tagi: firmware nowe funkcje playstation 5 PS5 Sony