Wojciech Gruszczyk Wojciech Gruszczyk 05.03.2021 08:11
FIFA 21 momentum Messi
2104V

FIFA nie oszukuje graczy? Wycofano pozew zbiorowy dotyczący momentum

Od lat trwa nagonka graczy, którzy uważają, że EA Sports przez różnorodne systemy manipuluje rozgrywkami w kolejnych odsłonach serii FIFA. Sympatycy produkcji nazywają mechanikę „momentum”, ale pozew zbiorowy przeciwko tej rzekomej praktyce został wycofany. EA miało potwierdzić, że gry nie oszukują.

O momentum słyszeli pewnie nawet gracze, którzy nie interesują się marką FIFA. Według części graczy – EA Sports przygotowało system dynamicznego dostosowania poziomu trudności, który bardzo wyraźnie wpływa na wyniki spotkań i w ostateczności zachęca do kupowania kolejnych paczek w FIFA Ultimate Team.

W listopadzie 2020 roku trzech mieszkańców Kalifornii postanowiło pozwać EA – ich zdaniem EA cały czas wykorzystuje system, który ma bardzo wyraźnie wpływać na naszą rozgrywkę. Nie minęło nawet pół roku, a sprawa została oddalona, ponieważ Elektronicy dostarczyli „szczegółowe informacje techniczne” i nawet zapewnili „dostęp do rozmów z inżynierami”, by wszyscy mogli poznać prawdę.

EA wydało w tej sprawie oświadczenie, w którym firma podkreśla, że zapewnienie sprawiedliwej rozgrywki jest najważniejsze dla studia, więc zdecydowano się przedstawić wszystkie informacje. Wydawca zaznaczył, że posiada takie skrypty jak „Dynamic Difficulty Adjustment”, ale nie są one wykorzystywane w produkcjach.

„Nasze jasne oświadczenia zostały niedawno zakwestionowane w pozwie, w którym twierdzono, że w rzeczywistości używamy DDA w trybach Ultimate Team. Z przyjemnością informujemy, że powodowie oddalili powództwo. Dostarczyliśmy im szczegółowych informacji technicznych i umożliwiliśmy rozmowę z naszymi inżynierami, a wszystko to potwierdziło (ponownie), że w trybach Ultimate Team nie ma DDA ani skryptów”.

Elektronicy posiadają w swoich rękach mechaniki, by móc wpływać na wyniki spotkań, co w zasadzie nie jest specjalnie zaskakujące, ale według firmy – gry nie korzystają z DDA:

„Chociaż EA posiada patent na technologię DDA, technologia ta nigdy nie znalazła się w FIFA, Madden czy NHL i nigdy się nie znajdzie. Nie używalibyśmy DDA, aby dać graczom przewagę lub niekorzystne sytuacje w trybie online multiplayer w żadnej z naszych gier i absolutnie nie mamy jej w FIFA, Madden czy NHL”.

Mam wrażenie, że społeczność i tak będzie nadal twierdzić, że momentum istnieje, ale przynajmniej aktualnie – EA nie musi się martwić kolejnym pozwem.

Warto przypomnieć, że EA zamierza bardzo aktywnie walczyć z rasizmem wśród społeczności serii FIFA – z tego powodu ostatnio jeden z graczy otrzymał dożywotniego bana. Sprawdźcie nasze wrażenia z najnowszej wersji FIFA 21.

Źródło: https://www.eurogamer.net/articles/2021-03-03-fifa-scripting-lawsuit-withdrawn-after-ea-provides-plaintiffs-with-detailed-technical-information-and-access-to-speak-with-our-engineers

Tagi: EA SPORTS Electronic Arts FIFA 21 momentum