Iza Łęcka Iza Łęcka 03.03.2021 09:06
PlayStation VR 2 banan
1321V

PlayStation VR 2 z bananem zamiast kontrolera? Sony pracuje nad ciekawą technologią

Sony zamierza zaoferować nowoczesny kontroler do PlayStation VR, jednak jak dowiadujemy się z ostatniego patentu, inżynierowie pracują także nad intrygującymi rozwiązaniami, która pozwoliłyby wykorzystywać wiele przedmiotów do sterowania w grze. Jednym z przedstawionych przykładów jest banan.

W zeszłym tygodniu otrzymaliśmy oficjalną zapowiedź nowego PlayStation VR, w której potwierdzone zostało opracowanie nowoczesnego kontrolera wykorzystującego część funkcji DualSense. Już po tym krótkim opisie możemy spodziewać się chociażby wprowadzenia haptycznych wibracji – ta technologia na pewno uatrakcyjniłaby doświadczenie płynące z rozgrywki w wirtualnej rzeczywistości.

Sony przygotowało patent przedstawiający nietypowe rozwiązanie, które mogłoby doprowadzić do wykorzystania najróżniejszych obiektów jako kontrolerów – dzięki pracy kamery odczytującej kształt, kontur i kolor przedmiotu przykładowo banan mógłby posłużyć jako urządzenie do sterowania:

„Byłoby pożądane, gdyby użytkownik mógł używać niedrogiego, prostego i nieelektronicznego przedmiotu jako urządzenia peryferyjnego do gier wideo”.

Najnowsze sprzęty i akcesoria do grania są drogie, natomiast z racji wykorzystywanych technologii nie jest szczególnie zaskakującą informacją, że pady wyceniane są nawet na kwoty sięgające 1000 zł. Japończycy zamierzają  jednak wprowadzić rozwiązanie, które zmieniałoby „nieświecące, nieruchome przedmioty trzymane przez użytkownika” w kontrolery. W patencie pokazane zostały banany oraz pomarańcze, ale wśród przykładów mogłyby znaleźć się także kubki, szklanki czy po prostu długopisy.

Rozwijana przez Sony technologia dzięki kamerze odczytywałaby obrazy przedmiotów w rękach graczy, których ruch wpływałby na rozgrywkę. Prawdopodobnie w niektórych tytułach mogłaby się również pojawić wstępna lista produktów, jakie byłyby wykorzystywane do sterowania.

W patencie opisana została także możliwość rgry na dwóch pomarańczach, które miałyby imitować kierownicę lub zapewnić kontrolę czołgu. Trzeba podkreślić, że obecnie jest to tylko i wyłącznie patent, więc nie wiemy, czy w ostateczności zostanie wdrożony, jednakże już nie pierwszy raz inżynierowie japońskiej korporacji udowadniają, że mają niezwykle zaskakujące pomysły.

Warto przypomnieć, że w zeszłym roku Sony patentowało klasyczny kontroler do nowego PlayStation VR.

PSVR 2 banany kontroler

Źródło: https://www.gamesindustry.biz/articles/2021-03-02-sonys-controller-tech-is-literally-bananas-patent-trawling

Tagi: patent PlayStation VR PlayStation VR 2 sony