Bartosz Dawidowski Bartosz Dawidowski 01.03.2021 07:56
Niedobory elektroniki mogą się nasilić przez sytuację panującą na Tajwanie
1759V

Niedobory elektroniki mogą się nasilić przez sytuację panującą na Tajwanie

Tajwan ostrzegał przez ogromnymi brakami w półprzewodnikach i komponentach wykorzystywanych przez produkcji high-endowej elektroniki (np. PS5) już w grudniu 2020 roku. Sytuacja zdaje się niestety jeszcze pogarszać.

Z Tajwanu napływają kolejne, niepokojące informacje. Od wielu miesięcy na światowych rynkach brakuje półprzewodników i komponentów służących do produkcji np. procesorów i kart graficznych (również tych wykorzystywanych w konsolach, np. w PS5 i XSX), a sytuacja może stać się niedługo jeszcze poważniejsza. Wszystko w związku z suszą panującą na Tajwanie.

Od wielu miesięcy na Tajwanie panuje susza, co zmusiło rząd do przekierowania w pewnym stopniu dostaw wody z przemysłu do indywidualnych odbiorców. Kompleksy fabryk z Taouyan, Taichung, Hsinchu, Miaoli, Chaiyi i Tainan mają zredukować zużycie wody o 11% od tego tygodnia. Wytwarzanie półprzewodników wymaga bardzo dużych ilości wody. Wymóg rządowy przełoży się na zmniejszenie produkcji komponentów elektroniki na Tajwanie, który jest jednym z głównych producentów półprzewodników na świecie.

Rząd Tajwanu już zapowiada, że jeśli susza będzie się utrzymywać, konieczne będą kolejne cięcia w przemyśle. Zbiorniki retencyjne wyspy mają się wyczerpać w 30 do 60 dni - jeśli nie spadnie odpowiednia ilość deszczu, by je uzupełnić.

Obecnie niedobory półprzewodników doprowadziły nie tylko do niedoborów na rynku takiego sprzętu jak konsole czy karty graficzne. W związku z tą sytuacją cierpią też producenci samochodów (np. General Motors), którzy muszą znacznie ciąć zakładane wcześniej plany produkcyjne.

Źródło: https://asia.nikkei.com/Business/Tech/Semiconductors/Taiwan-s-chip-industry-under-threat-as-drought-turns-critical2
https://www.reuters.com/article/gm-semiconductors/exclusive-gm-extends-vehicle-production-cuts-begins-parking-incomplete-cars-due-to-global-chip-shortage-idUSL1N2KE1QF

Tagi: Elektronika komponenty półprzewodniki PS5 tajwan XSX