Microsoft przygotowuje spółkę „Vault” dla Bethesdy. Unia Europejska wydała wstępną zgodę na przejęcie firmy

News
1466V
Microsoft przygotowuje spółkę „Vault” dla Bethesdy. Unia Europejska wydała wstępną zgodę na przejęcie firmy
Iza Łęcka | 10.02.2021, 08:18

Microsoft nie zamierza dołączyć Bethesdy do swojego głównego oddziału Xboksa. W zamian powstała spółka zależna nazwana „Vault”, pod którą będą podlegać zespoły odpowiedzialne za takie marki jak Fallout, DOOM czy też Dishonored.

Przejęcie Bethesdy stopniowo wchodzi w kluczową fazę - producent i wydawca gier stopniowo przygotowuje się do zakończenia transakcji. Amerykanie już wcześniej zapowiedzieli, że nie dołączą Bethesdy do Xbox Game Studios, ponieważ nowo przyjęte studia deweloperskie potrzebują dopracowanego systemu zarządzania. Z tego powodu podjęto decyzję o zupełnie innym znaczeniu.

Najnowszy dokument zamieszczony w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej potwierdza, że Microsoft przejmie ZeniMax (w tym Bethesdę), a w ramach połączenia powstanie nowa filia nazwana „Vault”. Gigant z Redmond będzie miał „wyłączną kontrolę” nad całym ZeniMax i Bethesdą, a głównym celem koncentracji (i stworzenia spółki zależnej) jest lepsze zarządzanie zespołami. W ostatnim czasie jest to popularna praktyka – dla przykładu Take-Two utworzyło Private Division, które zajmuje się wydawaniem gier.

„Microsoft przejmuje, w rozumieniu art. 3 ust. 1 lit. b) rozporządzenia w sprawie kontroli łączenia przedsiębiorstw, wyłączną kontrolę nad całym przedsiębiorstwem ZeniMax. Koncentracja dokonywana jest w drodze połączenia, w wyniku którego nowo utworzona spółka zależna Microsoft („Vault”) zostanie połączona z ZeniMax i do niego włączona”.

Należy zwrócić uwagę, że w dokumencie Unii Europejskiej pojawia się już wstępna zgoda na dokonanie fuzji, jednak na ostateczną decyzję jeszcze musimy zaczekać. Okazuje się jednak, że powstanie „Vault” może pomóc w całym procesie:

„Po wstępnej analizie Komisja uznała, że zgłoszona transakcja może wchodzić w zakres rozporządzenia w sprawie kontroli łączenia przedsiębiorstw. Jednocześnie Komisja zastrzega sobie prawo do podjęcia ostatecznej decyzji w tej kwestii”.

Obecnie „zainteresowane osoby trzecie” mogą zgłaszać ewentualne uwagi, ale wiele na to wskazuje, że już wkrótce dojdzie do całkowitego przejęcia Bethesdy przez Microsoft, a zarządzanie odbywać się będzie w ramach spółki zależnej „Vault”. Trzeba przyznać, że ktoś stworzył intrygującą nazwę dla spółki.

Źródło: https://www.psu.com/news/microsoft-plans-to-merge-zenimax-into-a-new-subsidiary-called-vault-ps5-releases-for-future-bethesda-games-still-up-in-the-air/

Komentarze (46)

SORTUJ OD: Najnowszych / Najstarszych / Popularnych

cropper