Iza Łęcka Iza Łęcka 27.01.2021 07:01
logo Xbox wyniki finansowe
2327V

Xbox Series X|S zalicza najlepszy start w historii Microsoftu. Xbox Game Pass ma już 18 milionów subskrybentów

Microsoft przedstawił wyniki finansowe za ostatni kwartał, uwzględniając również część danych dotyczących Xboksa.  Liczba kupowanych sprzętów, w tym Xboksów Series X|S, znacząco się zwiększyła, a Amerykanie mogą poszczycić się kolejnym wzrostem liczby subskrybentów Xbox Game Pass. Sprawdźcie interesujące szczegóły.

Przejęcie ZeniMax Media, premiera Xboksów Series X|S, coraz prężniejszy rozwój rozgrywki w chmurze - mijające miesiące dla Xboksa należą do niezwykle intensywnych. Microsoft również nie może narzekać: w ostatnim kwartale osiągnięto przychody na poziomie 43,1 mld dolarów (wzrost o 17%), a dochód netto wynosił 15,5 mld dolarów (+33%).  Nie powinno być żadną niespodzianką, że w 2020 roku rynek PC doświadczył największego wzrostu od 10 lat, a dostarczonych zostało około 300 milionów urządzeń.

Co więcej, dział Xbox osiągnął niesamowite rezultaty. Przychody z treści oraz usług Xboksa wzrosły o 40% w porównaniu z analogicznym okresem w ubiegłym roku, co spowodowało zwiększenie przychodów giganta z Redmond o 51% z działu gier, a konsole nowej generacji mają w tym sukcesie niezaprzeczalny udział. Jak podkreślił Satya Nadella, premiera Xboksów Series X|S była najbardziej udaną w historii Microsoftu, a to dzięki "największej liczbie sprzedanych urządzeń w miesiącu premiery". Niestety, Amerykanie nadal będą mierzyć się z limitowaną dostępnością nowej generacji - podaż Xboksów Series X|S będzie ograniczona przynajmniej do końca obecnego kwartału (31 marca 2021 roku). 

Trzeba jednak podkreślić, że abonamenty Xboksa cieszą się szczególną popularnością. Satya Nadella wskazał, że Xbox Game Pass posiada już 18 mln subskrybentów - zawrotny wynik zwiększa się z miesiąca na miesiąc, bowiem podczas ostatniego raportu finansowego liczba ta wynosiła 15 milionów. Xbox Live ma 100 milionów aktywnych użytkowników miesięcznie (PC, urządzenia mobilne oraz konsole). Gigant branży gier może się poszczycić 2 mld dolarów przychodów z treści third-party. Koncentracja na dopełnieniu przejęcia Bethesdy w kolejnych miesiącach, rozwój Game Passa oraz Cloud Gaming zdają się potwierdzać dobrą pozycję Amerykanów.

Sprawdźcie, jakie produkcje zadebiutują w 2021 roku na Xboksach Series X|S. Przypomnijmy, że po kontrowersyjnej decyzji o zwiększeniu ceny Live Gold, Microsoft przeprosił i wycofał się z podwyżki.

Źródło: https://www.theverge.com/2021/1/26/22250826/microsoft-q2-2021-earnings-revenue-xbox-cloud-services-surface-gaming,
https://www.theverge.com/2021/1/26/22250795/xbox-game-pass-subscribers-growth-microsoft,
Twitter: Daniel Ahmad

Tagi: microsoft wyniki finansowe Xbox Xbox Game Pass xbox live xbox series x|s