Wojciech Gruszczyk Wojciech Gruszczyk 20.01.2021 15:37
Steam Valve
1938V

Valve i 5 wydawców z wielkimi karami. Komisja Europejska chce równego traktowania graczy

Komisja Europejska nałożyła gigantyczną kwotę grzywny na Valve oraz pięciu wydawców za naruszenie unijnych przepisów antymonopolowych. Problemem okazało się geo-blokowanie, przez które gracze nie mogli korzystać ze wszystkich ofert w każdym kraju.

Komisja Europejska już w 2017 roku zapowiedziała rozpoczęcie śledztwa na Steam, które miało sprawdzić, czy gracze z każdego kraju są traktowani na identycznych zasadach. Problemem okazały się promocje czy też specjalne oferty dla przykładowo mieszkańców danego regionu. Po dwóch latach firmy otrzymały oficjalne ostrzeżenia dotyczące „praktyk monopolistycznych”, a teraz możemy oficjalnie potwierdzić, że politycy postanowili działać.

Komisja Europejska nałożyła na Valve, Bandai Namco, Focus Home, Koch Media i ZeniMax grzywny o łącznej wysokości 7,8 mln euro za naruszenie unijnych przepisów antymonopolowych. Kara została rozłożona na firmy:

  • Focus Home - 2 888 000 euro
  • ZeniMax - 1 664 000 euro
  • Valve - 1 624 000 euro
  • Koch Media - 977 000 euro
  • Bandai Namco - 340 000 euro
  • Capcom - 396 000 euro

Trzeba jednak zaznaczyć, że przedstawieni na liście wydawcy mogą jeszcze zmniejszyć kary przez „współpracę”, na którą nie zgodzili się właściciele Steam. Margrethe Vestager, wiceprezes wykonawczy ds. polityki konkurencji, wyjaśniła sytuację następującymi słowami:

„Dzisiejsze sankcje przeciwko praktykom "geo-blokowania" stosowanym przez Valve i pięciu wydawców gier wideo na komputery osobiste przypominają, że zgodnie z unijnym prawem konkurencji przedsiębiorstwom zabrania się umownego ograniczania sprzedaży transgranicznej. Praktyki takie pozbawiają europejskich konsumentów korzyści płynących z jednolitego rynku cyfrowego UE oraz możliwości rozejrzenia się za najbardziej odpowiednią ofertą w UE”.

Komisja Europejska podkreśla, że w niektórych krajach (między innymi w Polsce) można było kupić klucze, które były dostępne wyłącznie dla graczy z danego kraju. Gdy z oferty (promocji) skorzystali przykładowo Brytyjczycy, to nie mogli aktywować klucza z powodu blokady.

Źródło: https://www.windowscentral.com/european-commission-fines-valve-bandai-namco-focus-home-koch-media-and-zenimax-violating-antitrust

Tagi: Bandai Namco Focus Home Interactive koch media komisja europejska steam Valve zenimax