Mateusz Wróbel Mateusz Wróbel 09.01.2021 18:30
Xbox
7410V

PS2 pomogło Microsoftowi w pracach nad konsolą Xbox: "Oni nie wiedzieli, co robią"

Dzięki obszernemu artykułowi na portalu Bloomberg.com dowiedzieliśmy się, w jakich okolicznościach powstawał pierwszy Xbox. Microsoft skorzystał m.in. z PlayStation 2 stworzonej przez Sony.

Parę dni temu na portalu Bloomberg.com pojawił się obszerny, bardzo ciekawy wpis autora, który opowiedział o historii powstawania pierwszego Xboksa. Dzięki niemu możemy dowiedzieć się, w jaki sposób Microsoft stawiał pierwsze kroki w branży gier wideo.

Okazuje się, że członkowie zespołu, a dokładniej inżynierowie mający zaprojektować pierwszego Xboksa byli bardzo "zieloni" w temacie tworzenia sprzętów do grania, więc postanowili nabyć niepodaną ilość egzemplarzy... PlayStation 2 i rozebrać je od A do Z, poznając przy tym najważniejsze elementy urządzenia.

W dawnych czasach nie było firm, które zajmowały się rozbieraniem sprzętów, więc tak naprawdę musieliśmy "rozebrać" PS2 na części i położyć konsolę na gigantycznej, drewnianej desce. Zrobiliśmy cały przegląd konkurencyjny i sprawdziliśmy każdy element, aby koniec końców wykonać obliczanie mające powiedzieć nam, ile to wszystko kosztuje.

Dyrektor generalny firmy Flex (dawniej Flextronics), zajmującą się produkcją danych urządzeń dla klientów z wielu sektorów, przyznał, że: "Oni [Microsoft] tak naprawdę nie wiedzieli, co robili", a składanie pierwszego egzemplarza Xboksa zakończyło się fiaskiem już przy pierwszych etapach pracy.

Koniec końców obecnym "zielonym" udało stworzyć się ogromną ilość egzemplarzy pierwszego Xboksa, choć warto zaznaczyć, że około 200 tysięcy z nich musiało zostać konkretnie przerobionych, ponieważ napęd DVD zaczął rysować płytki, na których znajdowały się gry.

Źródło: https://www.purexbox.com/news/2021/01/microsoft_stripped_a_ps2_to_help_make_the_original_xbox

Tagi: Microsoft ps2 sony Xbox