Microsoft chciał przejąć EA, Nintendo i Square. Twórcy Mario wyśmiali Amerykanów

News
5986V
Microsoft chciał przejąć EA, Nintendo i Square. Twórcy Mario wyśmiali Amerykanów
Wojciech Gruszczyk | 06.01.2021, 17:48

Microsoft miał kilka lat temu wielkie plany przejęcia kilku dużych graczy na rynku gier. Korporacja chciała wrzucić na swoją listę wiele ekskluzywnych tytułów, ale nie udało się zrealizować wielkich planów. Nintendo wprost wyśmiało pracowników amerykańskiego giganta.

Microsoft kończy właśnie przejmowanie Bethesdy, ale wiele lat temu Amerykanie chcieli wejść w branżę gier z prawdziwym przytupem. Redakcja Bloomberg wspomina początki marki Xbox i wśród różnych anegdotek pojawiły się plany dotyczące kupienia kilku dużych zespołów.

Amerykanie próbowali wykorzystać wielkie możliwości finansowe Microsoftu, by kupić Electronic Arts, Square czy też nawet Nintendo, ale nie udało się zrealizować wielkich planów.

„BOB MCBREEN (szef działu rozwoju biznesu): Pierwszą firmą, do której się zwróciliśmy, było EA. Powiedzieli: „Nie, dzięki”, a potem poszliśmy Nintendo.

BACHUS: Steve zmusił nas do spotkania się z Nintendo, aby zobaczyć, czy rozważają przejęcie. Oni po prostu nas wyśmiali. Wyobraź sobie godzinę, gdy ktoś się po prostu z ciebie śmieje . Tak wyglądało to spotkanie.”

Zebranie z Nintendo odbyło się w 2000 roku i pracownicy Microsoftu przedstawili wszystkie plany oraz całą specyfikację Xboksa. Pojawiła się propozycja, że to Amerykanie zajmą się sprzętem, a Nintendo będzie opracowywać gry, ale Japończycy nie byli zainteresowani.

Howard Lincoln (były prezes Nintendo od America) powiedział jedynie, że nigdy nie komentuje spraw biznesowych, ale z tych rozmów nic nie wynikło.

Microsoft w 1999 roku spotkał się nawet ze Square – w Japonii odbyła się uroczysta kolacja, jednak... Amerykanie chcieli zapłacić za mało:

„Mieliśmy list intencyjny w sprawie zakupu Square. Na początku listopada 1999 roku pojechaliśmy do Japonii. Mieliśmy jedną z tych wielkich kolacji z ich prezesem i Stevem Ballmerem. Następnego dnia, siedzimy w ich pokoju zarządu, a oni mówią: „Nasz bankier chciałby złożyć oświadczenie." I w zasadzie, bankier powiedział: "Square nie może tego zrobić, bo cena jest zbyt niska." Spakowaliśmy się, wróciliśmy do domu, a to był koniec Square.”

Na liście potencjalnych zakupów pojawił się nawet Midway Games (teraz Netherrealm Studios – autorzy serii Mortal Kombat) i choć studio było żywo zainteresowane, to przeze relację z Microsoftem, deweloperzy nie mogliby tworzyć na PlayStation i był to zbyt duży problem.

Źródło: https://www.bloomberg.com/news/features/2021-01-06/xbox-the-oral-history-of-an-american-video-game-empire?

Komentarze (0)

SORTUJ OD: Najnowszych / Najstarszych / Popularnych