Wojciech Gruszczyk Wojciech Gruszczyk 26.10.2020 17:32
Xbox Game Studios gry
1838V

Xbox Game Studios będzie stale rozbudowywane. Szef marki Xbox wypowiedział się o ekskluzywności gier

Xbox Game Studios w przyszłym roku będzie posiadać 23 zespoły deweloperskie, ale nie oznacza to, że Microsoft zakończył zakupy. Phil Spencer wypowiedział się o ekskluzywności gier i stałym rozwijaniu swojego portfolio.

Microsoft chce naprawić swój błąd z aktualnej generacji i w przyszłości mamy stale słyszeć o nowych grach oferowanych przez Xbox Game Studios. Wszystkie tytuły będą dostępne w Xbox Game Pass, ale podczas ostatniego wywiadu Phil Spencer poruszył także temat gier ekskluzywnych.

Szef marki Xbox jest zdania, że pozycje dostępne na wyłączność są idealnym narzędziem marketingowym. Uważa on, że Microsoft oraz Sony sprzedadzą w tym roku wszystkie egzemplarze next-genów i właśnie pozycje na „zamkniętych platformach” mogą zachęcać do kupowania urządzeń.

Musicie jednak wiedzieć, że Microsoft nie chce zachęcać do kupowania swojej konsoli – firma stawia na cały ekosystem:

„Fakt, że sprzedajemy nasze gry na PC, podważa jedną z propozycji, ponieważ nie zmuszamy do zakupu naszej konsoli. Głównym celem naszego zespołu jest to, jak wiele osób gra na Xboksie. A kiedy mówimy „granie na Xboksie”, nie oznacza to konsoli Xbox. Oznacza to osobę, która loguje się i gra w części naszego ekosystemu, niezależnie od tego, czy jest to na [urządzeniu – red.] first-party czy third-party. I może to być na telefonie z Androidem. Może być na Switchu. Może być na komputerze PC. Tak o tym myślimy.”

Podczas rozmowy szef marki Xbox podkreślił, że tak naprawdę Microsoft jeszcze nie kupił Bethesdy. Phil Spencer ma nadzieję, że cała transakcja zostanie zamknięta na początku 2021 roku i dopiero w tym momencie Spencer będzie mógł decydować o losach wszystkich tytułów.

Przedstawiciel korporacji z Redmond potwierdził nawet, że aktualnie nie może planować przyszłości Bethesdy, ponieważ byłoby to nielegalne. Spencer chce jednak, by twórcy przygotowywali najlepsze gry:

„Jeśli chodzi o to, czego chcę na dłuższą metę. Chcę, żeby ci niesamowici deweloperzy tworzyli najlepsze gry, jakie kiedykolwiek stworzyli. Właśnie wtedy Todd oraz ja usiedliśmy i przeprowadziliśmy dyskusję. Todd i ja znamy się od lat i rozmawialiśmy o tym partnerstwie. Spojrzeliśmy sobie w oczy i powiedzieliśmy: "Dobra, co my tu naprawdę będziemy robić?”, a on odpowiedział: „Chcę budować najlepsze gry, jakie kiedykolwiek zbudowałem i chcę, aby dzięki wsparciu Microsoftu było to możliwe". I to samo mówię o deweloperach z Arkane i id Software oraz Machine Games. Chcę, by wykonywali oni najbardziej niesamowitą pracę i chcemy ich w tym wspierać.”

Musicie jednocześnie wiedzieć, że to nie koniec zakupów. Spencer zaznaczył, że Game Pass wciąż się rozwija, więc Microsoft musi pozyskiwać nowe zespoły, by móc zapewnić graczom dodatkowe tytuły.

„Zespoły, które mogą budować nowe franczyzy, opowiadać nowe historie, te są zawsze poszukiwane. Dlatego właśnie jestem podekscytowany projektami takimi jak Starfield i następna gra Compulsion, ponieważ lubię zespoły, które myślą o nowych kreacjach. I szczerze mówiąc, ponieważ Game Pass wciąż się rozwija, musimy nadal zasilać tę usługę. Tak więc, wraz z rozwojem, który obserwujemy, spodziewam się, że stale będziemy w trybie wprowadzania kolejnych twórców.”

Źródło: https://www.gamereactor.eu/phil-spencer-on-exclusivity-monetisation-and-game-development/

Tagi: Microsoft Phil Spencer Xbox Xbox Game Pass