Disney+ ostrzega przed treściami rasistowskimi i ksenofobicznymi w swoich produkcjach

Filmy/seriale
2418V
Disney+ ostrzega przed treściami rasistowskimi i ksenofobicznymi w swoich produkcjach
Iza Łęcka | 19.10.2020, 11:43

Disney regularnie odświeża ofertę swojej platformy streamingowej i wkracza do kolejnych krajów. Obecnie przed uruchomieniem największych klasycznych animacji, widzowie będą musieli zapoznać się z rozbudowanym ostrzeżeniem przed dyskryminującymi treściami, z którymi można się spotkać podczas seansu.

Włodarze korporacji Myszki Miki na serwerach Disney+ udostępniają nie tylko najnowsze produkcje takie jak popularny serial The Mandalorian. Widzowie mogą również spędzać wolny czas przy animacjach, które debiutowały ponad pół wieku temu i zawierają w sobie komunikaty, które są sprzeczne  z obecnie obowiązującymi standardami, w tym dyskryminujących pewne grupy etniczne czy mniejszości rasowe.

Dalsza część tekstu pod wideo

O ostrzeżeniach przed treściami rasistowskimi pojawiającymi się przed niektórymi wiekowymi produkcjami pisaliśmy już w zeszłym roku. Wtedy działania giganta rozrywki spotkały się z krytyką widzów. Obecnie jednak Disney idzie o krok dalej – jak podaje agencja Reutersa, komunikaty wraz z wyszczególnionymi „złymi treściami” zostały znacznie rozbudowane i opisane. 

Adnotacjami zostały objęte takie animacje jak „Zakochany kundel”, „Księga dżungli” czy „Szwajcarska rodzina Robinsonów”. Ostrzeżenie nie ominęło również historii o „wiecznym chłopcu” -  w „Piotrusiu Panie” taniec wykonywany przez głównego bohatera oraz innych chłopców określony został jako „forma ośmieszenia i przywłaszczenia sobie wizerunku oraz kultury innych ludów”. Rdzenni mieszkańcy Ameryki są określani jako „czerwonoskórzy”. W produkcji z 1970 roku – „Arystokratach”  – również wskazano na krzywdzące wykonanie utworu przez jedną z postaci, która ma „kiepski angielski akcent”. 

„Ten program zawiera negatywne przedstawienia i / lub niewłaściwe traktowanie ludzi lub kultur. Zobrazowane stereotypy były niewłaściwe zarówno wtedy, jak i są niewłaściwe teraz. Zamiast usuwać treści, chcemy przyznać, że mają szkodliwy wpływ, uczyć się na nich i rozpocząć rozmowę, aby wspólnie tworzyć bardziej inkluzywną przyszłość.”  - możemy przeczytać w komunikacie korporacji Myszki Miki.

Przypomnijmy, że w zeszłym tygodniu informowaliśmy o zmianach zachodzących w działaniu korporacji – reagując na niepewną sytuację kin, Disney znacznie więcej uwagi poświęci streamingowi.

Źródło: https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/disney-informuje-o-rasistowskich-tresciach-w-piotrusiu-panie-dumbo-i-ksiedze-dzungli

Komentarze (161)

SORTUJ OD: Najnowszych / Najstarszych / Popularnych

cropper