Disney+ ostrzega przed rasizmem i dyskryminacją w produkcjach. Widzowie wymagają więcej

Filmy i seriale
1541V
Disney+ ostrzega przed rasizmem i dyskryminacją w produkcjach. Widzowie wymagają więcej
Iza Łęcka | 14.11.2019, 13:38

Disney udostępnił szeroki wachlarz swoich starszych produkcji i firma postanowiła się zabezpieczyć. Wydano ostrzeżenie dla wszystkich abonentów przed uruchomieniem pewnych filmów.

Disney+ zaczęło działać na dobre już w kilku wybranych krajach. Widzowie cieszą się obecnie nie tylko z najnowszych produkcji korporacji, ale mogą również zasięgnąć do katalogu tych klasycznych filmów czy animacji, które swoje premiery zaliczały nawet kilkadziesiąt lat temu.

Jak się okazuje, korporacja Myszki Miki doskonale zdaje się mieć świadomość treści w swoich materiałów i przewiduje wszelką krytykę ze strony widzów. Przed emisją niektórych ze starszych filmów Disneya będziemy informowani o nieodpowiednich treściach, na jakie widz może tam trafić – mowa o elementach rasistowskich czy dyskryminujących pewne grupy społeczne zawierając stereotypy. Treść komunikatu zawiera między innymi stwierdzenie:

"Ten program jest przedstawiony w swojej oryginalnej formie. Może zawierać przestarzałe wizerunki kulturowe."

Do grona takich filmów zaliczana jest między innymi animacja z 1941 roku „Dumbo”, w której końcowa scena zawiera wiele elementów bazujących na stereotypach i uprzedzeniach wobec czarnoskórych.

Jak zauważyła część użytkowników, ruch Disneya jest niezwykle przemyślany, ale nie załatwia wszelkich aspektów problemu. Klienci wytykają, że informacja przed emisją strumieniową materiału może nie być odczytana lub zostanie pominięta. Według użytkowników, korporacja powinna przedstawiać komunikat w bardziej przejrzysty i zdecydowany sposób.

Sytuację skomentował ekspert Disneya Josh Spiegel, który uznał zrzeczenie się odpowiedzialności jako drogę na skróty:

„To budujące, że Disney uznaje mroczniejsze elementy swoich dawnych filmów i treści telewizyjnych, ale to zrzeczenie się odpowiedzialności jest również absolutnym minimum. Szczerze mówiąc, wielu subskrybentów Disneya+ może nawet tego nie zauważyć, a po prostu uruchomią produkcję.”

Na naszym serwisie przeczytajcie również:

Źródło: https://www.theverge.com/2019/11/13/20963014/disney-plus-racism-cultural-disclaimer-dumbo-song-of-the-south-warner-bros-tom-jerry

Komentarze (50)

SORTUJ OD: Najnowszych / Najstarszych / Popularnych

cropper