Wojciech Gruszczyk Wojciech Gruszczyk 09.10.2020 20:47
PS5 PlayStation Sony
4905V

PS5 z kolejnymi konkretami: PS Plus, wsteczna, VR i przenoszenie rozgrywki z PS4

Sony jeszcze przed rozpoczęciem weekendu potwierdziło nowe szczegóły PS5. Japończycy przedstawiają między innymi informacje dotyczące gier z PS Plus oraz zdradzają szczegóły przenoszenia stanów rozgrywki pomiędzy platformami. Poznajcie szczegóły.

Sony właśnie potwierdziło, że 99% gier z PlayStation 4 działa na PlayStation 5, o czym w zasadzie mogliśmy informowaliśmy już kilka godzin wcześniej – firma zaktualizowała stronę wstecznej kompatybilności i poznaliśmy sporo konkretów o PS5.

Teraz możemy jednak dodać kilka konkretów. Jeśli wybierzecie PS5 Digital Edition to będziecie mogli grać w pozycje ze wstecznej kompatybilności jedynie z cyfrowej dystrybucji (pozycje kupowane z PlayStation Store). Gdy jednak wybierzecie standardowe PS5, to otrzymacie opcję korzystania z płyt z PlayStation 4, będziecie mogli kupować pozycje z PSN, a co ciekawe – w menu PlayStation 5 zobaczmy bibliotekę pozycji z PS4. Gracze muszą jednak pamiętać, by stale aktualizować PS5, by móc normalnie korzystać ze wstecznej kompatybilności.

„Po zalogowaniu się do PS5 za pomocą konta w PlayStation Network automatycznie zobaczysz w menu swoją bibliotekę zawartości PS4.”

Gry z PS4 będą działać lepiej na PS5

Sony potwierdza również ważny szczegół: „gry z PlayStation 4 są lepsze na PlayStation 5”. Japończycy podkreślają, że wybrane tytuły skorzystają z funkcji szybkiego ładowania, a także z Game Boost. Specjalna technologia zapewni, że pozycje będą działać szybciej na PS5. Niektóre gry mogą zaliczyć poważne ulepszenia – będzie 4K + 60 fps?

„W przypadku niektórych tytułów z odblokowaną częstotliwością odświeżania lub dynamiczną rozdzielczością do 4K może być widoczna lepsza oprawa. Dodatkowo, gry na PS4 będą również korzystać z niektórych nowych funkcji menu na PS5, ale więcej na ten temat pojawi się później.”

Sony potwierdza również, że pozycje z PlayStation VR (PS4) zadziałają na PlayStation 5, a dodatkowo warto podkreślić: gry z PS Plus (PS4) i PS Now zadziałają na PS5, więc klienci przykładowo PlayStation Plus od startu otrzymają dostęp do szerokiego katalogu. Gracze skorzystają także z funkcji gry zdalnej z PS4 na PS5 – w tym wypadku nie musimy zajmować miejsca na dysku PlayStation 5, ale ta opcja nie pozwoli na wykorzystywanie Game Boost.

PS5 i przenoszenie rozgrywki z PS4

Sony podało także szczegóły przenoszenia zawartości pomiędzy systemami. Gry cyfrowe, zapisy rozgrywki (save) oraz dane z produkcji mogą być przesłane pomiędzy PS4 i PS5 za pomocą kabla LAN lub bezprzewodowo (WiFi). Gracze mogą także wykorzystać pamięć zewnętrzną na USB, by przenieść dane. Jeśli posiadacie PS Plus, to zawartość możemy wysłać do chmury – tak jak robiliśmy to dotychczas.

Teraz jednak ważny szczegół: przenoszenie zapisu gier pomiędzy PS4 na PS5 jest zależne od producenta:

„Należy pamiętać, że możliwość przeniesienia zapisu gry pomiędzy wersją PS4 a wersją PS5 tej samej produkcji jest decyzją producenta i w przypadku pozycji cross-generacyjnych będzie się ona różnić w zależności od tytułu.”

Mam wrażenie, że z tym zapisem nie zgodzą się między innymi twórcy Maneater, którzy informowali, że w systemie Sony znajdują się dwie wersje gry i z tego powodu deweloperzy nie mogą przenosić danych pomiędzy platformami.

Sony dodaje, że Marvel's Spider-Man: Miles Morales zapewni szybkie przeskoczenie z PS4 na PS5, ale Sackboy: A Big Adventure otrzyma tę funkcję po premierze.

Źródło: https://blog.playstation.com/2020/10/09/ps4-games-on-ps5-your-top-questions-answered/

Tagi: PlayStation playstation 4 playstation 5 ps4 ps5 sony