Wojciech Gruszczyk Wojciech Gruszczyk 08.10.2020 20:46
playstation 5 vs xbox series x
3496V

PS5 może zdominować USA? Dane pokazują przewagę PlayStation 5

Jeszcze musimy zaczekać na oficjalne wyniki sprzedaży od Sony oraz Microsoftu, ale najnowsze badania przeprowadzone przez firmę VGM pokazują bardzo interesującą sytuację. Wielu mieszkańców Stanów Zjednoczonych zdecydowała się wybrać PS5.

Firma VGM przygotowała w dniach 23-25 września 2020 roku badanie, które miało za zadanie sprawdzić zainteresowanie nową generacją wśród graczy ze Stanów Zjednoczonych. W badaniu wzięło udział 511 grających respondentów z USA.

Wśród ankietowanych tylko 15% zdołało bez problemów złożyć zamówienie przedpremierowe i 72% z tej grupy wybrało PlayStation 5 z napędem. 30% sięgnęło po Xboksa Series X, 10% po PlayStation 5 Digital Edition oraz 8% po Xboksa Series S. Gracze oczywiście mogli kupić więcej niż jedną konsolę.

29% ankietowanych próbowało zamówić next-gena, ale im się nie udało. W tej grupie 58% chciało kupić standardowy model PlayStation 5, 40% Xboksa Series X, 21% PlayStation 5 Digital Edition oraz 11% Xboksa Series S.

VGM sprawdziło także zainteresowanie grami – w przypadku PlayStation 5 aż 52% respondentów zdecydowało się zamówić konsolę Sony (lub zrobią to do końca 2020 roku) po tym, jak zobaczyli Spider-Man: Miles Morales. Następnie to God of War: Ragnarok (42%) i Final Fantasy XVI (32%) okazały się tytułami, które skłoniły graczy do kupienia next-gena Sony.

Sytuacja wygląda ciekawie w przypadku Xboksa Series X|S, ponieważ największym system sellerem okazuje się Halo Infinite – aż 45% ankietowanych kupiło konsolę Microsoftu lub zamierza to zrobić do końca 2020 roku ze względu na ten tytuł. Następnie na liście znalazły się Fable (26%) i Forza Motorsport 8 (24%).

W przypadku tytułów third-party sytuacja wygląda następująco: Call of Duty: Black Ops Cold War (45%) i Assassin's Creed: Valhalla (31%).

VGM podaje również, że 45% zainteresowanych PlayStation 5 chciało kupić konsolę ze względu na ekskluzywne gry, a 42% potencjalnych klientów Xboksów Series X|S skłania się do sięgnięcia po konsolę przez Xbox Game Pass. Należy dodać jednak, że 63% respondentów nie wiedziało o kupieniu Bethesdy przez Microsoft.

Są to wyłącznie badania, które w obecnej sytuacji (problemy z dostępnością platform) nie są w 100% miarodajne, ale pokazują ciekawą sytuację na rynku – w końcu mówimy o Stanach Zjednoczonych. Warto jednocześnie przypomnieć, że zdaniem Microsoftu: Xbox Series X cieszył się rekordowym zainteresowaniem.

Źródło: https://www.gamesindustry.biz/articles/2020-10-08-ps5-accounts-for-72-percent-of-us-next-gen-pre-orders

Tagi: PlayStation 5 PS5 Xbox Series S xbox series x XSX