Iza Łęcka Iza Łęcka 25.09.2020 12:41
PS5 moc
3773V

PS5 z „najszybszym ładowaniem danych”. PlayStation 5 korzysta z nowych technik kompresji danych

Japońska korporacja nie zaprezentowała jeszcze szczegółów swojego wyjątkowo szybkiego dysku SSD, ani nie przedstawiła menu PlayStation 5, jednak kolejna firma chętnie dzieli się swoimi wrażeniami z PS5. RAD Game Tools udzieliło Sony licencji na wykorzystywanie nowych technik kompresji danych.

O wyjątkowym dysku SSD zamontowanym w każdym PS5 powiedziano już naprawdę wiele, ale tak naprawdę nie wiemy, dlaczego urządzenie ma osiągać aż tak dobre wyniki. Tę kwestię nieco opisała firma RAD Game Tools, która udzieliła Sony licencji na wykorzystywanie nowych technik kompresji danych.

Według pierwotnych danych, dysk PS5 osiągnie prędkość na poziomie 8-9GB/s (na podstawie kompresji 1,5:1), jednak nowa technologia ma zapewnić nawet 15GB/s z aż 3:1 stopnia kompresji dla dysku SSD.

RAD Game Tools informuje, że „PS5 będzie miało najszybsze ładowanie danych, jakie kiedykolwiek było dostępne na masowym rynku urządzeń konsumenckich”. Urządzenie ma być szybsze niż wcześniej było to zapowiadane, co jest zasługą superszybkiego SSD, doskonałego IO oraz właśnie dobrej kompresji.

„Kompresja Krakena działa niczym zwielokrotnienie prędkości IO i pojemności dysku, przechowując więcej gier i ładując się szybciej, proporcjonalnie do stopnia kompresji.”

Firma zdradziła również, początkowo pojawiały się problemy z wykorzystaniem Oodle Kraken w grach, ponieważ kompresja była przygotowana dla ogólnych plików, jednak w połączeniu z Oodle Texture udało się zapewnić oczekiwane rezultaty.

Zgodnie z udostępnionymi informacjami, PS5 może znacznie szybciej wczytywać dane, a same pliki będą zajmować znacznie mniej miejsca na dysku SSD.

W oczekiwaniu na listopadową premierę PS5, sprawdźcie najnowszą, weekendową promocję gier na PS4 oraz listę tytułów debiutujących wspólnie z next-genem Sony.

Źródło: https://www.psu.com/news/ps5-to-benefit-from-new-compression-tech-ssd-could-hit-21-compression-and-15gb-s-speeds/

Tagi: Dysk SSD PlayStation 5 PS5 sony