Wojciech Gruszczyk Wojciech Gruszczyk 21.09.2020 14:00
gry za 70 dolarów Spider-Man GTA Demons souls
6266V

Gry na PS5 i XSX za 349 zł to „uczciwa wartość rynkowa”. Gracze „chętnie” zapłacą za nowe produkcje

Nie milkną negatywne komentarze dotyczące nowego standardu cen dla gier na nową generację, ale nie brakuje również bardziej pozytywnych głosów. Mat Piscatella jest przekonany, że gracze chętnie zapłacą 349 zł za jedną produkcję na PlayStation 5 lub Xboksa Series X.

W zeszłym tygodniu Sony potwierdziło nowy standard cenowy i fani ekskluzywnych gier będą zmuszeni do płacenia 349 zł za pozycję japońskiej korporacji w dniu premiery. Za producentem PlayStation mają podążyć kolejne firmy i gracze podobno będą chętnie płacić więcej za next-genowe tytuły.

Takiego zdania jest Mat Piscatella, analityk NPD, który podczas podcastu Virtual Economy wspomniał, że od 2005 roku (premiera Call of Duty 2 na Xboksa 360) gracze kupują produkcje za 59,99 dolarów. Standard od lat się nie zmienił, a wydawcy muszą zadbać o odpowiedni zwrot inwestycji.

Przedstawiciel NPD podkreślił, że firmy mogą argumentować podwyżkę różnymi decyzjami (przykładowo podwyższeniem kosztów produkcji gier), ale jego zdaniem wszystko opiera się na popycie rynkowym. Gracze chcą kupować tytuły na premierę i nadal będą to robić.

Jednocześnie dodał, że dobrą opcją jest teraz duża swoboda wyboru. Na rynku znajduje się przynajmniej kilka propozycji i gracze nie muszą płacić 349 zł za tytuł:

„Myślę, że jedną z dobrych rzeczy w obecnej branży jest to, że jest więcej opcji niż kiedykolwiek dla ludzi, którzy mają mniejsze możliwości finansowe – szczególnie w przypadku usług abonamentowych, gdzie można uzyskać ogromną różnorodność treści za bardzo niewielkie pieniądze”

Mat Piscatella jest również przekonany, że przy niektórych tytułach premium gracze chętnie zapłacą te dodatkowe 10 dolarów i choć część będzie narzekać, to i tak pójdzie i kupi te produkcje. Analityk NPD opiera swoje informacje na danych z amerykańskiego rynku – to on systematycznie przedstawia bardzo konkretne informacje dotyczące sytuacji gier z USA. Podwyżki niektórych tytułów mają prezentować „uczciwą wartość rynkową”.

„Zawsze można obniżyć ceny, ale ważne jest, aby uzyskać odpowiedni zwrot z inwestycji. Wiem, że wielu ludzi będzie się na to wściekać, ale te gry mogą być warte więcej niż są obecnie wyceniane”

Jednocześnie przedstawiciel NPD podkreślił, że dużo mogą zmienić najbliższe tygodnie, ale w jego opinii – gracze i tak sięgną po pozycje za 349 zł i tym samym potwierdzą wydawcom, że ich ruch był słuszny:

„Będziemy musieli zobaczyć, jak ludzie zareagują. Jeśli nikt nie kupi tych 70-dolarowych produkcji, to szybko się to zmieni, ale mam wrażenie, że będą się dobrze sprzedawać”

Według najnowszej informacji, GTA 5 na PlayStation 5 i Xbox Series X kupimy w nowym standardzie cenowym.

Źródło: https://www.videogameschronicle.com/news/70-games-are-fair-market-value-and-consumers-will-happily-pay-argues-analyst/

Tagi: 70 dolarów PlayStation 5 ps5 Xbox Series X XSX