Gwiazda Gwiezdnych wojen oskarża Disney o rasizm. John Boyega podsumowuje swoją rolę w Star Wars

Filmy/seriale
6706V
Gwiazda Gwiezdnych wojen oskarża Disney o rasizm. John Boyega podsumowuje swoją rolę w Star Wars
Iza Łęcka | 05.09.2020, 04:01

John Boyega był jedną z najważniejszych postaci w trzeciej trylogii Gwiezdnych wojen, jednak aktor miał całkowicie inne wyobrażenie swojej kreacji. W ostatnim wywiadzie stwierdził, że postać Finna została zmarginalizowana w porównaniu z innymi głównymi bohaterami.

John Boyega jeszcze kilka lat temu nie mógł pochwalić się wyjątkowym dorobkiem ról w swoim portfolio i nie występował w wielu hollywoodzkich hitach, tymczasem w 2015 roku fani Star Wars poznali Finna. Nowa postać odegrała kluczową rolę w „Gwiezdne wojny: Przebudzenie Mocy”, w „Gwiezdne wojny: Ostatni Jedi” oraz „Gwiezdne wojny: Skywalker. Odrodzenie”.

Dalsza część tekstu pod wideo

Brytyjski aktor miał okazję wcielić się w całkiem interesującą postać, jednak podczas ostatniego wywiadu odniósł się do sytuacji, którą najpewniej zauważyło część z widzów, a dotyczyła ona coraz mniejszej obecności jego bohatera na ekranie. Boyega wprost stwierdził – choć Disney wprowadził do Star Wars czarnoskórego bohatera, który okazał się ważnym elementem marki (szczególnie w akcjach promocyjnych), wraz z upływem czasu, jego postać została „zepchnięta na bok”.

„To, co powiedziałbym Disneyowi, to nie wprowadzajcie czarnego bohatera, by promować go jako ważną postać w serii, a następnie nie spychajcie go na bok. To nie jest dobre. Powiem to wprost.”

Aktor tłumaczył, że wszyscy na planie doskonale zdawali sobie sprawę z faktu, że najważniejsze epizody poszczególnych filmów nowej trylogii Star Wars przypadły Driverowi oraz Ridley:

„Całą śmietankę spijali Adam Driver i Daisy Ridley. Bądźmy szczerzy. Daisy o tym wie. Adam o tym wie. Każdy o tym wie. Nie ujawniam tu niczego nowego. Niczego nie zdradzam.”

„Wiedzieliście, co zrobić z Daisy Ridley, wiedzieliście co zrobić z Adamem Driverem, wiedzieliście co zrobić z tymi pozostałymi ludźmi. Ale kiedy przyszła pora na Kelly Marie Tran i Johna Boyegę, powiedzieliście “pieprzyć to”. Co powinienem powiedzieć? Że to było wspaniałe doświadczenie?”

Podczas rozmowy John Boyega zaznaczył, że wystąpienie w serii było „niesamowitą szansą”, ale jest przekonany, że pojawił się na ekranie wyłącznie ze względu na swój kolor skóry:

„Jestem jedynym członkiem obsady, który miał swoje unikalne doświadczenie z tą franczyzą w oparciu o kwestię rasy.”

Jak podkreślił aktor, nikomu innemu z nowej obsady nie grożono śmiercią, wyrządzeniem krzywdy czy bojkotem filmu tylko ze względu na rasę, natomiast on spotkał się z masą wiadomości tego rodzaju w social mediach. Fani Gwiezdnych wojen nie mogli się pogodzić, że John Boyega, czarnoskóry aktor, zostanie szturmowcem.

Przeczytajcie nasze recenzje „Gwiezdne Wojny: Przebudzenie Mocy”, „Gwiezdne wojny: Ostatni Jedi” oraz „Gwiezdne Wojny: Skywalker. Odrodzenie”.

Źródło: https://www.upi.com/Entertainment_News/Movies/2020/09/02/John-Boyega-says-diverse-Star-Wars-characters-were-pushed-to-the-side/6851599062724/ https://www.spidersweb.pl/rozrywka/2020/09/02/john-boyega-star-wars-rasizm-disney/

Komentarze (185)

SORTUJ OD: Najnowszych / Najstarszych / Popularnych

cropper