Wojciech Gruszczyk Wojciech Gruszczyk 18.08.2020 14:57
Xbox Series X  SoC
4916V

Xbox Series X bez tajemnic. Microsoft zdradza szczegóły technologii i potwierdza bardzo drogi SoC

Microsoft przedstawił konkretne informacje dotyczące Xboksa Series X zdradzając tym samym wiele ciekawych konkretów dotyczących urządzenia. Firma nie chciała nas zamęczyć nudnym gadaniem na promowanej konferencji, a najważniejsze szczegóły zostały przedstawione w ramach prezentacji.

Sony na początku „Drogi do PlayStation 5” zamęczyło graczy technologicznymi konkretami dotyczącymi PS5. Microsoft nie podążył tą drogą i choć szczegóły Xboksa Series X zostały ujawnione na konferencji (Hot Chips 2020), to jednak firma nie promowała wydarzenia i nie zapraszała na nią wszystkich graczy.

Mark Grossman (główny architekt GPU w zespole Xboksa) miał okazję zaprezentować między innymi zdjęcie GPU (Zen 2), który według oficjalnych danych będzie charakteryzował się 52 blokami obliczeniowymi (na zdjęciu widzimy 56 CU). Firma wspomina także o specjalnym przyspieszeniu ray tracingu, dzięki któremu sprzęt ma działać nawet od 3 do 10 razy lepiej podczas wykorzystywania RT.

Microsoft informuje także o „innych sztuczkach”, w których można znaleźć technologię do uczenia maszynowego i pozwoli to konsoli na szybkie skalowanie rozdzielczości. Firma ma zapewnić propozycję podobną do DLSS, ponieważ sztuczna inteligencja zajmie się dostosowaniem oprawy. Amerykanie potwierdzili także wykorzystanie Variable Rate Shading (VRS) – technika pozwala na ograniczenie cieniowania w mniej istotnych miejscach, by poprawić wydajność elementów najbardziej widocznych miejsc. Zdaniem Microsoftu, VRS zapewnia nawet od 10 do 30% wzrost wydajności.

Tak jak mogliśmy się również spodziewać – SoC nowego Xboksa będzie droższy, a według przedstawionych informacji, nawet znacznie droższy. Firma korzysta tutaj z ulepszonego procesu technologicznego 7 nm+, który jest zoptymalizowany pod względem większej gęstości tranzystorów na mniejszej matrycy. Układ Xboksa Series X ma 15,4 miliarda tranzystorów na układzie 7nm, co stanowi wzrost o 133% w porównaniu z układami FinFet SoC 16nm z Xboksa One X. Może to oczywiście sprawić, że urządzenie będzie droższe – lub Microsoft od premiery będzie dopłacał więcej do konsoli.

Xbox Series X - szczegóły technologii - 1

Xbox Series X - szczegóły technologii - 2

Xbox Series X - szczegóły technologii - 3

Xbox Series X - szczegóły technologii - 4

Xbox Series X - szczegóły technologii - 5

Xbox Series X - szczegóły technologii - 6

Xbox Series X - szczegóły technologii - 7

Xbox Series X - szczegóły technologii - 8

Xbox Series X - szczegóły technologii - 9

Xbox Series X - szczegóły technologii - 10

Xbox Series X - szczegóły technologii - 11

Xbox Series X - szczegóły technologii - 12

Xbox Series X - szczegóły technologii - 13

Xbox Series X - szczegóły technologii - 14

Źródło: https://wccftech.com/xbox-series-x-gets-ray-tracing-machine-learning-specs-boasting-3-10x-performance-improvement/
https://www.tweaktown.com/news/74557/7nm-soc-production-cost-drives-up-xbox-series-console-price/index.html
https://www.anandtech.com/show/15994/hot-chips-2020-live-blog-microsoft-xbox-series-x-system-architecture-600pm-pt

Tagi: Microsoft Xbox xbox series x