Wojciech Gruszczyk Wojciech Gruszczyk 22.06.2020 21:18
Chris Avellone
2211V

Chris Avellone został oskarżony o napaści na tle seksualnym. Studia rezygnują ze współpracy ze scenarzystą

Chris Avellone to jeden z legendarnych deweloperów, który miał okazję pracować nad wieloma wyjątkowymi RPG-ami. Scenarzysta Planescape: Torment, Neverwinter Nights 2 czy też starszy projektant Fallout: New Vegas został oskarżony o napaść na tle seksualnym i molestowanie. W konsekwencji kolejne firmy rezygnują ze współpracy z twórcą i chcą usuwać jego wkład ze swoich najnowszych tytułów.

Chris Avellone jest utytułowanym scenarzystą i deweloperem, który ostatnio pracował przy między innymi Star Wars: Jedi Fallen Order, System Shock, Dying Light 2 czy też Vampire: The Masquerade – Bloodlines 2. Twórca został jednak oskarżony o wykorzystywanie swojej pozycji w branży i seksualne napaści oraz molestowanie wielu kobiet.

W weekend pojawiły się w mediach społecznościowych bardzo dokładne informacje dotyczące działań Chrisa Avellone'a, który miał celowo upijać kobiety na spotkaniach branżowych, rzucać się na niektóre czy też wysyłał im seksualne wiadomości za pośrednictwem mediów społecznościowych.

Deweloper nagabywał kobiety w różnych sytuacjach, więc trafił nawet na czarną listę konwentów i nie mógł pojawiać się na branżowych imprezach. Dopiero po latach został zwolniony, ale postanowił się przeprowadzić, zajął się innymi projektami i trafiał na inne wydarzenia, gdzie ponownie próbował wykorzystywać swoją sławę.

W Sieci pojawiło się wiele informacji, według których Avellone działał podobnie w latach 2013-2015 czy też nawet 2017-2018. Jedna z ofiar określa go jako „podstępny seksualny drapieżnik”, który nie miał skrupułów, by wykorzystywać swoją pozycję w branży.

Według redakcji Gamasutra, Avellone miał przyznać się do zarzutów twierdząc, że nigdy nie chciał skrzywdzić jednej z ofiar – taka wiadomość wraz z przeprosinami została wysłana przez twórcę w odpowiedzi na zarzuty.

Sytuacja jest jednak trudna dla zespołów, które współpracują z deweloperem. Gato Studio (autorzy The Waylanders) potwierdzili, że zrezygnowali z pracy z Avellonem, który nie był głównym scenarzystą produkcji. Podobną decyzję podjęli autorzy Vampire: The Masquerade – Bloodlines 2, którzy potwierdzili, że Chris był „krótko” zaangażowany w grę i żadna z treści przygotowana przez niego nie została wykorzystana w ostatecznym projekcie.

Jak wiadomo Chris Avellone miał również okazję pracować nad Dying Light 2 – to właśnie on zapowiedział grę na E3 2018. Nasza redakcja otrzymała wiadomość od rodzimego Techlandu, który potwierdza, że bardzo poważnie traktuje sprawę:

"Traktujemy sprawy nadużyć seksualnych z największą powagą. Absolutnie nie ma na nie przyzwolenia w naszej firmie - dotyczy to zarówno naszych pracowników, jak i zewnętrznych konsultantów, którym jest Chris. Dlatego obecnie bardzo uważnie badamy sprawę. Niedługo wrócimy z informacją o naszych kolejnych krokach."

Źródło: https://gamasutra.com/view/news/365244/Dying_Light_2_writer_Chris_Avellone_accused_of_sexual_assault_and_harassment.php

Tagi: chris avellone Dying Light 2 Vampire: The Masquerade - Bloodlines 2