Wojciech Gruszczyk Wojciech Gruszczyk 01.06.2020 16:15
ps1 devkit
7954V

PlayStation 1 devkit wystawiony na sprzedaż. Sprzęt za przynajmniej 40 tysięcy zł

Kupienie działającego devkita pierwszego PlayStation nie jest łatwe. Jeden z kolekcjonerów postanowił sprzedać swoje cudeńko i urządzenie trafiło na eBay. Nie będzie to jednak przyjemność dla każdego, ponieważ właściciel doskonale zdaje sobie sprawę, że posiada w swoich rękach prawdziwy rarytas.

W grudniu ubiegłego roku miałem okazję na PPE przedstawić devkit PlayStation 5. Na początku nikt nie wierzył, że faktycznie jest to specjalne wydanie PS5 dla deweloperów, ale później otrzymaliśmy potwierdzenie nawet od samego Sony.

Sony w przypadku pierwszego PlayStation oferowało deweloperom w pewnym momencie DTL-H2000, które trzeba było zamontować w PC. Korporacja w tym wypadku przygotowała całą architekturę PlayStation z narzędziami do programowania na dwóch kartach rozszerzeń opartych na 16-bitowych złączach ISA. Takie cudeńko lądowało w komputerze PC i twórcy mogli opracowywać gry.

I to właśnie taki sprzęt zainstalowany w PC, a zatytułowany „PlayStation 1 Development Kit” trafił właśnie na eBay. Sprzedający podkreśla, że na urządzeniu znajdują się nawet „co najmniej 4 różne gry PlayStation”, a dwie nigdy nie zostały wydane. Jedną udało mu się uruchomić.

Za przynajmniej 40 tysięcy zł (jest to licytacja, więc to pewnie dopiero początek...) otrzymacie PC z Windows 98, klawiaturę, myszkę, PlayStation SDK, devkit w postaci DTL-H2000, zewnętrzny napęd do DTL-H2020, pełną dokumentację z przewodnikiem jak tworzyć na DTL-H2000, a nawet zewnętrzny box do podłączenia zwykłych kontrolerów do devkita oraz DTL-H1001 – jest to zaprezentowany na zdjęciu i popularne „niebieskie PlayStation”, które odpowiadało za debuggowanie gier. Zestaw zawiera dwa kontrolery oraz pełne okablowanie.

Sprawdźcie jak wyglądają różne devkity.

PlayStation 1 devkit sprzedaż 1

PlayStation 1 devkit sprzedaż 2

PlayStation 1 devkit sprzedaż 3

Dla ciekawskich, tak wygląda DTL-H2000:

PlayStation 1 devkit sprzedaż 4

Źródło: Leszek Krupiński

Tagi: devkit playstation PS one sony