Iza Łęcka Iza Łęcka 05.05.2020 11:34
Microsoft Logo
2183V

Microsoft zainwestuje miliard dolarów w Polsce. Nasz kraj może zostać „technologicznym sercem Europy”

Microsoft zamierza w Polsce stworzyć „technologiczne serce Europy”. Korporacja ogłosiła wielkie partnerstwo z firmą Chmura Krajowa, posiadając szeroko zakrojone plany na zainwestowanie w naszym kraju miliarda dolarów.

Microsoft od lat rozwija swoją infrastrukturę chmury, zyskując coraz to ciekawszych partnerów. O relacji Sony z Microsoftem wypowiedział się nawet Phil Spencer, który uważa, że japońska korporacja chce nadrobić zaległości

Teraz Microsoft zapowiedział wielką inwestycję w Polsce. Przekazując miliard dolarów (ponad 4 mld zł) między innymi na budowę centrum danych oraz szeroko zakrojone działania dotyczące chmury, światowy potentat nie otrzyma żadnych dotacji przy inwestycji ani nie zostanie zwolniony z podatków.

Mark Loughran, dyrektor generalny polskiego oddziału Microsoft, ogłaszając inwestycję zapowiedział, że „Polska ma szansę być cyfrowym sercem Europy”:

„Polska ma szansę być cyfrowym sercem Europy. Dlatego dzisiaj ogłaszamy partnerstwo z Operatorem Chmury Krajowej i największą w historii kraju inwestycję w technologię cyfrową wynoszącą 1 miliard dolarów. W ramach inwestycji planujemy działania na rzecz rozwoju kompetencji cyfrowych, wsparcie transformacji i budowę pierwszego w Europie Środkowo-Wschodniej, bezpiecznego i zaufanego regionu centrum przetwarzania danych w chmurze Microsoft o globalnej skali. Oznacza to dostęp do światowej klasy technologii, a w szczególności rozwiązań chmurowych, z poziomu data center zlokalizowanego w Polsce”

Nowe centrum danych dołączy do globalnej infrastruktury Microsoftu, w której skład wchodzi już 59 regionów chmury. To dzięki tak szeroko zakrojonym działaniom, Microsoft Azure jest dostępne w ponad 140 krajach.

Korporacja z Redmond zamierza także podnieść kompetencje i umiejętności pracowników, zapewniając „wieloletni program podnoszenia kompetencji cyfrowych na polskim rynku pracy”:

„[Program] Będzie obejmował szkolenia, warsztaty, hackatony i programy e-learningowe z zakresu przetwarzania w chmurze, wykorzystania technologii sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego, zaawansowanej analityki danych oraz Internetu.”

Międzynarodowa współpraca została nawiązana z Chmurą Krajową, powołaną przez PKO BP i PFR. Relacja pomiędzy korporacjami umożliwi dostęp przedsiębiorstwom i instytucjom publicznym do najnowocześniejszych rozwiązań chmury obliczeniowej. Projekt również będzie stanowił duże przyspieszenie cyfrowej transformacji gospodarki.

Michał Potoczek, prezes Operatora Chmury Krajowej, zapowiedział partnerstwo następującymi słowami:

„Partnerstwo z Microsoft to ważny etap w rozwoju Chmury Krajowej. Przekonaliśmy największą obecnie firmę technologiczną na świecie do ważnej inwestycji w Polsce. Działając razem zwiększamy szanse na przyspieszenie transformacji cyfrowej polskich przedsiębiorstw i administracji publicznej. OChK dostarcza usługi w modelu multicloud dając klientom swobodę wyboru między wariantami adopcji rozwiązań chmurowych i oferując technologie, które najlepiej pasują do ich modelu biznesowego. Platforma chmurowa Azure i rozwiązania Microsoft 365 to świetne rozszerzenie naszej oferty. Jesteśmy zaufanym partnerem, który zapewnia bezpieczeństwo, pełną zgodność z lokalnymi regulacjami oraz lokalizację danych w Polsce. W tym kontekście decyzja Microsoft o utworzeniu tu pierwszego regionu przetwarzania danych w Europie Środkowo-Wschodniej doskonale współgra z naszą misją ”

Źródło: https://chmurakrajowa.pl/cloud-journal/2020-05-05-post/

Tagi: chmura krajowa Microsoft microsoft polska polska