Iza Łęcka Iza Łęcka 28.04.2020 12:37
Netflix logo i ikony
3309V

Netflix i inne streamingowe platformy z nowym podatkiem w Polsce. Cena abonamentu może zostać zwiększona

W ubiegłym tygodniu rząd zapowiedział przygotowanie podatku dla platform streamingowych, a dzisiaj projekt uzupełniający tarczę antykryzysową został przyjęty. Na mocy przepisu Netflix, HBO czy też Amazon będą musieli płacić 1,5% przychodów, wspierając tym samym Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Już w ubiegłym tygodniu informowaliśmy o pomyśle opodatkowania platform streamingowych, a dzisiaj rząd uchwalił projekt rozbudowujący tarczę antykryzysową. Na jej mocy wszystkie „podmioty dostarczające audiowizualne usługi medialne na żądanie” będą zmuszone dzielić się przychodami (1,5%) z Polskim Instytutem Sztuki Filmowej.

Rządzący przewidują, że nowy podatek przyniesie PISF-owi około 15 mln zł w bieżącym roku i przynajmniej 20 mln zł w kolejnych latach. Przytoczono także dokładne dane dotyczące poszczególnych zarobków platform i tego, ile musiałyby przelać na rzecz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej dzięki projektowi tarczy antykryzysowej.

Zgodnie z przedstawionymi danymi, Netflix zanotował w 429,31 mln zł przychodów (1,5 % z tej kwoty to 6,44 mln zł), Ipla (Cyfrowy Polsat) - 268,88 mln zł (1,5% z tej kwoty to 4,03 mln zł), Amazon oferujący m.in. usługę Prime Video - 44,39 mln zł (665,9 tys. zł), a Apple - 290,4 tys. zł (4,4 tys. zł). Player.pl (Grupa TVN Discovery) uzyskał 102,03 mln zł (1,5% z tej kwoty to 1,53 mln zł), a CDA - 38,73 mln zł (580,9 tys. zł), Przychody pozostałych podmiotów oszacowano na 230,39 mln zł, które zgodnie z szacunkami musiałyby zapłacić 3,45 mln zł.

Platformy streamingowe będą musiały dostosować się do narzuconej opłaty, co najpewniej bezpośrednio odbije się na widzach. Choć jak na razie brakuje wszelkich oficjalnych stanowisk ze strony koncernów streamingowych, dodatkowy podatek generuje kolejne koszty, po które włodarze firm mogą sięgnąć do kieszeni klientów. Trzeba jednak przyznać, że w obecnej sytuacji SVOD radzą sobie w naszym kraju niezwykle dobrze - Netflix pracuje już nad pierwszym filmem zrealizowanym w Polsce.

Źródło: https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/platformy-vod-maja-placic-1-5-proc-przychodow-na-pisf-rzad-liczy-na-6-4-mln-zl-od-netflixa

Tagi: amazon hbo ipla netflix player podatek Polski Instytut Sztuki Filmowej