redakcja PPE redakcja PPE 04.05.2020 12:00
PSX Extreme 273 Liberated
1367V

PSX Extreme 273 już w sprzedaży!

W czwartek, 30 kwietnia, do sprzedaży trafi majowy numer PSX Extreme. W tematach numeru Hideo Kojima, Half-Life, Szara strefa A.D. 2020 i animowane adaptacje cyfrowej rozrywki. Ponadto tradycyjnie recenzje aktualnych premier na czele z Final Fantasy VII Remake, w retro Jak and Daxter i Panzer Dragon plus stałe sekcje. Miłej lektury!

Drodzy Czytelnicy, w związku z wyjątkową sytuacją związaną z koronawirusem (m.in. zamknięcie wielu punktów z prasą) przypominamy o możliwości nabycia magazynu PSX Extreme poprzez stronę shop.psxextreme.pl. W cenie wydania wysyłka pocztowa gratis. 

Ponadto dla prenumeratorów zostały uruchomione indywidualne konta na shop.psxextreme.pl, co m.in. ułatwi pobieranie e-wydań w ramach zakupionej prenumeraty. Szczegóły na forum i na profilu facebookowym PSX Extreme. 

PSX Extreme 273 Liberated

Roger: Po przejrzeniu setek memów o tym, jak to gracze podczas pandemii mają raj na ziemi, można dojść do wniosku, że jako jedna z niewielu grup potrafimy się doskonale zaadaptować do nowej sytuacji. Tyle tylko, że kolejne gry uciekają z kalendarza w obawie przed słabą sprzedażą pudełkową i ograniczeniami związanymi z pracą w biurach i studiach. Pandemia sprzyja jednak kreatywności, bo w tym wydaniu magazynu znalazło się miejsce aż na cztery Tematy Numeru. 

W artykule „Szara strefa 2020” przyglądamy się, jak w dzisiejszych czasach wygląda piractwo na PS4, XOne i Switchu – tak, przerabianie konsol wciąż ma miejsce, ale zmieniła się forma i skala tego procederu. W sądach wciąż trwa walka z piratami, ściga się ich na portalach aukcyjnych, a złodzieje okradają złodziei. O tym szeroko się już nie mówi, bo nie są to czasy pierwszego PlayStation, ale piractwo na niektórych konsolach wciąż stanowi duży problem. Kuba Sobek w swoim oryginalnym stylu wziął też na warsztat Death Stranding i twórczość Kojimy, która – jak się okazuje – nie pierwszy raz jest prorocza. Bo czy w zeszłym roku odpalając nową grę Hideo i bawiąc się w kuriera, przypuszczaliście, że ten zawód odegra tak ważną rolę podczas pandemii? A to już kolejny raz, gdy Kojima, świadomie lub nie, przewidział przyszłość. SoQ z kolei zgłębił temat Half-Life’a i zabiera Was w pełną zwrotów akcji opowieść o marce, która umarła, zanim zaczęła odcinać kupony, a dziś kreuje nową jakość wirtualnej rzeczywistości. Tak, na potrzeby tekstu ukończyliśmy Half-Life: Alyx na goglach HTC i spoilerując nieco zawartość numeru – to naprawdę jest nowa generacja gier na VR-a i przedsmak tego, co zobaczymy na PS VR 2. Tematy Numeru domyka Zax, który zebrał i zrecenzował najlepsze (i te mniej fajne) anime na podstawie gier, które ostatnio pojawiają się jak grzyby po deszczu (zwłaszcza na Netfliksie), czemu towarzyszy krótka lekcja historii pokazująca, jak to wszystko się zaczęło i dlaczego tak kochaliśmy (HIV: Kto kochał, ten kochał, litości!) „Pokemony” na Polsacie. 

Recenzja remake’u Final Fantasy VII okraszona została aż… pięcioma opiniami różnych redaktorów. To pokazuje, jak bardzo czekaliśmy na ten tytuł. Przy okazji cofamy się nieco w przeszłość i sprawdzamy kulisy powstania kompilacji Final Fantasy VII. Bo przecież przygody Clouda i spółki Square Enix eksploatowało już wcześniej niczym Shinra energię Mako. Z różnym skutkiem. Dużo w tym numerze japońszczyzny. Mazzi ograł remake Trials of Mana, z którego twórcami przeprowadziliśmy też wywiad, a Kali kończąc Sakura Wars, napisał tylko wymowne: „poziom japońskiej abstrakcji over 9000!”. Sporo jest też horrorów – zabierających nas na Marsa (Moons of Madness), pozwalających przeżyć kolejną epidemię zombie (Daymare: 1998) czy też przyciągających masochistów (DLC do Fallouta 76, hłe hłe). Recenzujemy sieciowy dodatek do remake’u trzeciej części Residenta, przypominając historię powstania najlepszej multiplayerowej produkcji z tej serii – Resident Evil: Outbreak. Mamy też dla Was jedną z pierwszych na świecie recenzji Liberated – polskiej cyberpunkowej produkcji, którą dopieszczamy artykułem o najlepszych komiksach z tego gatunku. W Retro kontynuujemy przygodę z najbardziej innowacyjnymi grami na pierwsze PlayStation, opisując, jakie sztuczki programistyczne wyprzedzające swoje czasy stosowali twórcy takich serii jak Gran Turismo, Tekken czy Ridge Racer. Z pewnością zainteresuje Was też pokręcona historia marki Jak and Daxter, która zaczynała od platformówki, a w kolejnych latach ocierała się o takie marki jak GTA czy Mad Max. A wszystko to pod okiem Marka Cerny’ego, który dziś projektuje… PlayStation 5. A dla fanów Segi Saturn – geneza powstania i upadku kultowego Panzer Dragoon, którego proces dewelopingu był tak wyczerpujący, że zebrał śmiertelne żniwo.  

Aha, Kali podzielił się wzruszającą historią o tym, dlaczego już nie platynuje gier. Ja nadal płaczę :).
Trzymajcie się zdrowo podczas tej pandemii i w miarę możliwości wspierajcie prasę, nie tylko PSX Extreme. Jest cały czas ciężko, ale w zeszłym miesiącu pokazaliście, że można na Was liczyć, za co bardzo dziękujemy. Miłej lektury.

PSX Extreme 273 Final Fantasy

PSX Extreme 273 Half-Life

PSX Extreme 273 Hideo Kojima

PSX Extreme 273 Anime

PSX Extreme 273 Panzer Dragon

PSX Extreme 273 Jak and Daxter

PROSIMY NIE PODAWAĆ OCEN GIER ZRECENZOWANYCH W TYM NUMERZE!

TEMAT NUMERU

Szara strefa A.D. 2020
„Uratuj nas, Hideo!”
Animowane adaptacje cyfrowej rozrywki
Half-Life – życie urwane w połowie

CO NOWEGO

Haven
Rainbow Six Quarantine
Monstrum II

RECENZJE

Call of Duty: Modern Warfare 2 Campaign Remastered
Daymare: 1998
DiRT Rally 2.0 – Colin McRae: Flat Out Pack
Disaster Report 4 Plus: Summer Memories
Doom 64
Fallout 76: Wastelanders
Final Fantasy VII Remake
Flashback 25th Anniversary
Liberated
Moons of Madness
One Piece: Pirate Warriors 4
Panzer Dragoon: Remake
Paper Beast
Resident Evil: Resistance
Sakura Wars
SnowRunner
Trials of Mana
Ultimate Ski Jumping 2020

HARDKOR

Compilation of Final Fantasy VII
Cyberpunk ołówkiem i tuszem
Zapomniana historia Resident Evil: Outbreak
Trials of Mana – wywiad
Historia test kitów, czyli czemu nie calakuję gier
Sztuka przez wielki piksel
Myszaq lubi

RETRO

Jak and Daxter – prekursor prekursorów
Łamanie granic PSX-a cz. 2
Panzer Dragon

FELIETONY

Z uKosa [Koso]
Fabularna tawerna [Zax]
Savepoint [Michał Walkiewicz]
Dwóch zgryźliwych tetryków [Zooltar / Marcellus]
Achievement Unlocked [Krooger]
Od gracza dla graczy [Mazzi]
Okiem maniaka [Roger]
 
STAŁE RUBRYKI

Co nowego 
Ohayo Nippon
Dobre, bo polskie
Hyde Park
Headshot
Prenumerata
Region Filmowy
Comix Zone
Graczpospolita
Listy
Głos Ludu

PROSIMY NIE PODAWAĆ OCEN GIER ZRECENZOWANYCH W TYM NUMERZE!

Prenumeratę numeru majowego wysyłamy w poniedziałek 27 kwietnia. W przypadku jakichkolwiek kłopotów z dostawą, opóźnień lub innych problemów - prosimy o maile na prenumerata@psxextreme.pl lub posty w tym temacie.

Tagi: PSX Extreme