Wojciech Gruszczyk Wojciech Gruszczyk 30.10.2019 21:17
Oficer i szpieg Polański
606V

Oficer i szpieg na zwiastunie. Nagradzany film Romana Polańskiego

Pod koniec roku na dużym ekranie pojawi się „Oficer i szpieg”. Jest to najnowszy film Romana Polańskiego, który otrzymał pełny zwiastun. Produkcja już została doceniona przez krytyków, którzy są zachwyceni pracą znanego reżysera.

„Oficer i szpieg” to najwyżej oceniany film Romana Polańskiego od czasu „Pianisty”. Produkcję doceniono na Festiwalu w Wenecji, gdzie twórczość polskiego reżysera została uhonorowana Wielką Nagrodą Jury oraz prestiżową nagrodą FIPRESCI.

Obraz został przygotowany na podstawie bestsellerowej powieści Roberta Harrisa, który przedstawił prawdziwe wydarzenia – jest to historia Alfreda Dreyfusa, francuskiego oficera skazanego na dożywocie za zdradę swojej ojczyzny i zesłanego na wygnanie.

„Georges Picquart, nowy szef wywiadu, wkrótce po uwięzieniu Dreyfusa odkrywa, że dowody przeciwko skazanemu zostały spreparowane. Wbrew swoim przełożonym Picquart postanowi za wszelką cenę ujawnić prawdę. Stawką w tej grze jest nie tylko błyskotliwie rozpoczęta kariera Picquarta, ale i wielki międzynarodowy skandal, który zmieni bieg historii.”

Polański nie ukrywa, że od dawna chciał zająć się tą sprawą, ale od początku reżyser postanowił nakręcić produkcję jako historię szpiegowską, ponieważ dzięki tej decyzji może pokazać podobieństwa historycznej afery do współczesnych wydarzeń.

„W ten sposób można pokazać podobieństwo historycznej afery do tego, co dzieje się w dzisiejszym świecie: prześladowania mniejszości, absurd środków bezpieczeństwa, tajne trybunały wojskowe, wymykające się spod kontroli agencje wywiadowcze, ukrywanie faktów przez rządy, tworzenie fake newsów i wściekłą prasę. Perfekcyjne poprowadzona intryga pokazuje system, w którym samonakręcająca się spirala nienawiści niebezpiecznie zaczyna przypominać współczesność. „Oficer i szpieg” to film o tym, jak historia się powtarza, a jeden człowiek, na przekór wszystkim walczący o sprawiedliwość, może zmienić bieg wydarzeń.”

„Oficer i szpieg” trafi do polskich kin 27 grudnia. W rolach głównych występują nagrodzony Oscarem Jean Dujardin („Artysta”, „Wilk z Wall Street”), Louis Garrel („Marzyciele”) i Emmanuelle Seigner („Wenus w futrze”). Autorem zdjęć jest wybitny polski operator Paweł Edelman, który od czasów „Pianisty” stale współpracuje z Polańskim.

Sprawdźcie nasze recenzje: 

Źródło: YouTube.com

Tagi: film Oficer i szpieg Roman Polanski zwiastun