Wojciech Gruszczyk Wojciech Gruszczyk 30.10.2019 15:34
SVOD
1941V

SVOD może nas kosztować już 348 zł na miesiąc. Ile wydajecie na platformy?

Niczym grzyby po deszczu pojawiają się nowe platformy SVOD, które kuszą widzów produkcjami na wyłączność. Najwięksi fani oglądania filmów, seriali oraz dokumentów na kanapie już wkrótce mogą płacić blisko 350 zł na miesiąc za dostęp do ulubionych programów.

W przeciągu kilku ostatnich lat platformy SVOD zyskały ogromne znaczenie wśród widzów z całego świata, więc systematycznie pojawiają się nowi gracze, którzy chcą zapewnić zainteresowanym nowe produkcje. Problemem okazuje się ekskluzywność, ponieważ widzowie będą płacić coraz więcej.

SVOD w USA

Jon Erlichman z BNN Bloomberg postanowił przeliczyć ile pieniędzy będą płacić najwięksi fani SVOD z Ameryki w maju 2020 roku (po premierze HBO Max). Sytuacja jest dotkliwa, ponieważ zainteresowani mogą wydać nawet 90,91 dolarów na miesiąc:

  • HBO Max - $14.99
  • Netflix - $12.99
  • Hulu - $11.99
  • Showtime - $10.99
  • CBS - $9.99
  • Prime - $8.99
  • Starz - $8.99
  • Disney+ - $6.99
  • AppleTV+ - $4.99

W skrajnej sytuacji klienci zapłacą 348 zł na miesiąc. Nawet jeśli zrezygnujemy z kilku opcji i wybierzemy przykładowo pięć najpopularniejszych propozycji – widzowie zapłacą blisko 190 zł za dostęp do ulubionych programów.

SVOD i walka o klientów

Zawsze istnieje wybór i szukanie odpowiednich (najlepszych dla siebie) propozycji, rezygnowanie z jednej subskrypcji, by skorzystać z kolejnej, ale w następnych miesiącach możemy być świadkami niezwykle zaciętej walki, bo Netflix, HBO Max, Prime, Disney i przykładowo Apple będą się prześcigać w zaoferowaniu jak najciekawszych produkcji.

Już teraz pojawia się wiele ciekawych propozycji – Netflix kusi „Irlandczykiem” i „Wiedźminem”, Disney+ zaoferuje „The Mandalorian” i seriale Marvela, Apple zbiera pochwały za „See” oraz „The Morning Show”, a HBO Max wejdzie z butem w konkurencję za pomocą nowego „Jokera”. Systematycznie debiutują świetne produkcje, które sprawiają, że trudno oderwać się od platform SVOD, a będzie jeszcze lepiej. Każda firma musi kusić produkcjami za miliony, bo tylko w taki sposób można walczyć z coraz to silniejszą konkurencją.

SVOD w Polsce? Będzie lepiej

W Polsce jeszcze nie mamy takiego problemu – aktualnie możemy łatwo korzystać z przykładowo Netflixa, HBO GO Prime – jednak jestem przekonany, że znajdą się chętni, którzy tylko czekają na premierę Disney+, AppleTV+ oraz HBO Max w Polsce. Aktualnie WarnerMedia (HBO Max) oraz Disney (Disney+) nie prezentują szczegółów dotyczących premier w naszym kraju.

Ja w dniu premiery „Stranger Things” wypróbowałem Netflixa i od tego czasu systematycznie opłacam usługę. Początkowo plan podstawowy, ale ze względu na zainwestowanie w lepszy TV – inwestuję teraz Premierum. Dorzucam do tego HBO Go, na którym oglądam w zasadzie wyłącznie produkcje oryginalne oraz filmy Marvela/DC.

Nie ukrywam – gdy tylko pojawi się w Polsce Disney+ - biorę! Ale dzisiejsza prezentacja HBO Max również kusi. Problemem w pewnym momencie okażą się finanse, bo w 2016 roku zrezygnowałem z kablówki, by płacić mniej (wcześniej 120 zł abonament), a wkrótce może się okazać, że nawet ta kwota nie wystarczy na pokrycie wszystkich ciekawych SVOD.

A jak sytuacja wygląda u Was? Z jakich platform korzystacie, na jakie czekacie i ile możecie płacić za SVOD?

Sprawdźcie nasze recenzje: 

Źródło: Twitter

Tagi: apple tv plus Disney Plus HBO max Netflix