Wojciech Gruszczyk Wojciech Gruszczyk 30.09.2019 17:50
Netflix Kierunek Noc obsada
356V

Kierunek: Noc z międzynarodową obsadą. Polak w serialu na podstawie powieści Jacka Dukaja

Netflix potwierdził listę aktorów zaangażowanych w „Kierunek: Noc”. Platforma sięgnęła po zróżnicowaną obsadę, w której znalazł się między innymi Ksawery Szlenkier. Poznajcie szczegóły nowej produkcji stworzonej na podstawie powieści Jacka Dukaja.

Netlfix potwierdził rozpoczęcie prac na planie pierwszego belgijskiego serialu oryginalnego platformy: „Kierunek: Noc”. Twórcy postawili na międzynarodową obsadę i w serialu wystąpią aktorzy z: Belgii, Francji, Niemiec, Włoch, Polski, Rosji oraz Turcji.

Nie jest to oczywiście przypadek, ponieważ akcja produkcji zaprowadzi widzów na pokład samolotu – członkowie nocnego lotu z Brukseli decydują się obrać kierunek na zachód, by schronić się przed mrokiem i przetrwać.

„Na pokładzie samolotu o przeżycie walczą bogaci i biedni, młodzi i starzy, cywile i wojskowi pochodzący z różnych środowisk i mówiący różnymi językami. Wszystkich ich łączy jedna rzecz: wola przetrwania końca świata – za wszelką cenę.”

W „Kierunek: Noc” wystąpią:

 • Jakub - Ksawery Szlenkier to polski aktor filmowy i teatralny. Jest absolwentem renomowanej Łódzkiej Szkoły Filmowej. Związany z Teatrem Narodowym w Warszawie. Występował w europejskich koprodukcjach, takich jak Wichry Kołymy w reżyserii Marleen Gorris, My name is Sara Stevena Oritta oraz filmie  Správa (The Report Movie) w reżyserii Petera Bebjaka, który będzie mieć swoją premierę w 2020 roku.
 • Sylvie - Pauline Etienne to belgijska aktorka znana z Le bel âge, gdzie występowała u boku Michela Piccoliego. Na swoim koncie ma rolę w La Religieuse Guillaume’a Niclouxa z udziałem Isabelle Huppert, za którą zdobyła belgijską nagrodę Magritte dla najlepszej aktorki. W ostatnim czasie można ją oglądać we francuskim serialu telewizyjnym Le Bureau des Légendes, gdzie wciela się w rolę Celine, a także belgijskim dramacie kryminalnym w klimacie noir Public Enemy.
 • Mathieu - Laurent Capelluto to aktor filmowy i teatralny, występujący zarówno w Brukseli, jak i Paryżu. Współpracował z wieloma twórcami i reżyserami, takimi jak Arnaud Desplechin, Michel Hazanavicius, Michael Haneke czy Kore-Eda. Wciela się m.in. w rolę prokuratora Sirianiego w serialu Czarny punkt, którego 1. i 2. Sezon są dostępne  na Netflix. Za swoje dotychczasowe role otrzymał liczne nominacje i nagrody w kilku kategoriach w Belgii i Francji.
 • Osman - Nabil Mallat zdobył popularność dzięki roli w filmie Image (2014). Nabil występował także w filmie Gangsta (2018) i Rafaël (2019). Belgijskim fanom ekranu znany jest z występów w De Dag (2018) i Cordon (2016).
 • Terenzio - Stéfano Cassetti swoją pierwszą główną rolę zagrał we francuskim filmie Roberto Succo (2001, Cedric Kahn). Od tamtej pory pracuje we Francji, Włoszech i Niemczech. Ostatnio można było go zobaczyć w Der Fall Collini, Les Estivants, L’extraordinaire Voyage du Fakir, serialu Czarny punkt i Dziecku Rosemary. Swój czas dzieli między Paryżem, Berlinem i Jeziorem Garda.
 • Rik - Jan Bijvoet to belgijski aktor i muzyk pochodzący z Antwerpii. Ukończył aktorstwo w szkole teatralnej - Studio Herman Teirlinck. W Belgii znany jest głównie ze swoich ról teatralnych, ale występował także w serialach i filmach, takich jak Van Vlees en Bloed, W kręgu miłości czy D’Ardennen. W 2007 r. nominowany do flamandzkiej nagrody w dziedzinie kultury w kategorii sztuk wizualnych. Międzynarodowa publiczność zna go dzięki rolom w takich produkcjach jak  Fenix, Borgman, El Abrazo de la Serpiente i Peaky Blinders.
 • Gabrielle - Astrid Whettnall zdobyła kilka nagród i nominacji za główną rolę w Au Nom du Fils, filmie w reżyserii Vincenta Lannoo. W 2016 r. Astrid otrzymała nagrodę Magritte za główną rolę w filmie Road to Istanbul. Od lat współpracuje z wybitnymi reżyserami, takimi jak Costa Gavras, Xavie Gianolli czy Claude Lelouch.
 • Horst - Vincent Londez to francuski aktor znany z wielu ról telewizyjnych, teatralnych, a także występów w filmach fabularnych. W ostatnim czasie można go oglądać w belgijskim dramacie kryminalnym w klimacie noir Public Enemy, a także francuskim serialu science-fiction Missions, w którym wciela się w postać miliardera Ivana Goldsteina.
 • Zara - Regina Bikkinina to rosyjska aktorka i tancerka o tatarskich korzeniach. Aktorstwa uczyła się w instytucie teatralnym Shchukin w Moskwie. W 2014 r. Regina wyjechała do Genewy, gdzie występowała w tamtejszych teatrach. Można było podziwiać ją w sztukach Czechowa, Strindberga i Dostojewskiego, tańczyła także w szekspirowskim Otello.
 • Ines -  Alba Gaïa Bellugi jest francuską aktorką z duńskimi i włoskimi korzeniami. Jest znana dzięki roli w Nietykalnych (2011). Można ją także oglądać w kilku serialach telewizyjnych, między innymi Le Bureau des Légendes, gdzie gra główną rolę - Prune Debailly.
 • Laura - Babetida Sadjo to pochodząca z Gwinei Bissau belgijska aktorka. Po ukończeniu Królewskiego konserwatorium dramatycznego w Brukseli była pierwszą czarnoskórą aktorką odznaczoną nagrodą ENSOR w kategorii - kobieca rola drugoplanowa, w filmie Waste Land w reżyserii Pietera van Heesa. Jej międzynarodowa kariera rozpoczęła się od występu w nagrodzonym na festiwalu Sundance filmie I oddychaj normalnie w reżyserii Isold Uggadottir, gdzie wcieliła się w jedną z głównych bohaterek.
 • Ayaz - Mehmet Kurtulus to występujący w międzynarodowych produkcjach uznany aktor niemiecki tureckiego pochodzenia. W amerykańskim filmie Polowanie na prezydenta wystąpił u boku Samuela L. Jacksona. Mehmet był współproducentem i występował w nagrodzonym Złotym Niedźwiedziem na Festiwalu Filmowym w Berlinie w 2004 r. oraz nagrodą dla najlepszego Filmu Europejskiego filmie Głową w mur Fatiha Akina. Wcielił się także w główną rolę w pierwszym tureckim oryginalnym serialu Netflix, The Protector.

Za reżyserię serialu odpowiada belgijski duet Inti Calfat i Dirk Verheye (Over Water). Twórcą i scenarzystą jest Jason George (The Protector, Narcos), który pełni też funkcję showrunnera i producenta wykonawczego. Producentami wykonawczymi będą także Tomek Bagiński oraz Jacek Dukaj.

Polecamy nasze teksty:

Źródło: Informacja prasowa

Tagi: kierunek: noc Ksawery Szlenkier Netflix serial

Nie przegap