Iza Łęcka Iza Łęcka 25.09.2019 12:18
spot robot
893V

Spot od Boston Dynamics opuszcza laboratorium. Metal Gear coraz bliżej

Boston Dynamics od miesięcy publikuje materiały z przygotowania Spota, który wcześniej był znany jako SpotMini. Prace nad maszyną zostały zakończone, a pierwsi klienci już mogą zdobyć pomocnika. Firma zaprezentowała także kolejną nowinkę techniczną.

Jeszcze kilka miesięcy temu świat obiegły materiały, w których inżynierowie z Boston Dynamic kopią i przeszkadzają robotowi – wielu użytkowników wspominało żartując, że urządzenie kiedyś się zemści i przez to wydarzenie rozpocznie się bunt maszyn.

To na szczęście (jeszcze) nie ma miejsca, jednak okazuje się, że już wkrótce pierwsi klienci kupią Spota – praca nad pomocnikiem została zakończona, a „firmy posiadające odpowiedni pomysł” mogą zgłosić się do Boston Dynamics. Niezbędny jest oczywiście spory budżet, jednak trzeba podkreślić, że inżynierowie chcą dostarczyć Spota osobom, które będą mogły go w odpowiedni sposób i szczególnie skutecznie wykorzystać.

Spot może przemieszczać się do wyznaczonego celu, nosić do czterech modułów umożliwiających mu różną pracę, jest odporny na wodę oraz piach, a także przechadza się po trudnym terenie. Boston Dynamics może przykładowo zamontować detektor metanu, by następnie Spot rozpoczął sprawdzanie zanieczyszczonego miejsca.

Firma zaznacza, że nie chce używać Spota jako broni – „zasadniczo nie chcemy, by Spot robił coś, co szkodzi ludziom, nawet w sposób symulowany”. Michael Perry, wiceprezes ds. rozwoju biznesu w Boston Dynamics, podkreślił, że jego firma jest „zdecydowana” podczas rozmów z klientami... Ale gdy Spot trafi do departamentu policji – będzie zajmował się usuwaniem broni i innych niebezpiecznych materiałów.

Pomimo wszelkich czarnych scenariuszy o przejęciu przez roboty Ziemi, warto zwrócić uwagę, że przynajmniej aktualnie Spot może pomóc w wykonywaniu niektórych szczególnie niebezpiecznych czy trudnych prac. Nie można jednak wierzyć, że w odpowiednim momencie po maszynę lub jej następcę nie sięgnie wojsko.

Zobaczcie także drugi film, na którym Boston Dynamics pokazuje Atlasa. Zupełnie nowy robot charakteryzuje się kilkoma nowymi możliwościami.

Na naszym serwisie możecie również sprawdzić

Źródło: YouTube.com

Tagi: atlas Boston Dynamics spot

Nie przegap