Wojciech Gruszczyk Wojciech Gruszczyk 09.09.2019 14:14
Obywatel Jones Agnieszka Holland
769V

Obywatel Jones na zwiastunie. Najnowszy film Agnieszki Holland

Agnieszka Holland udowodniła widzom z całego świata swój reżyserski kunszt, więc pewnie wielu entuzjastów kina wyczekuje na jej najnowszą produkcję. „Obywatel Jones” został zaprezentowany na nowym zwiastunie i materiał potrafi zaintrygować zbliżającą się premierą.

Agnieszka Holland pracuje nad produkcjami kinowymi od 1970 roku, a jej ostatnia twórczość „Pokot” została doceniona przez wielu krytyków – film zgarnął Srebrnego Niedźwiedzia, dwa Złote Lwy (Najlepszy reżyser, Najlepsza charakteryzacja) i Europejską Nagrodę Filmową (za kostiumy). Od tej premiery minęły już dwa lata, podczas których widzowie czekali na nową propozycję – na szczęście „Obywatel Jones” trafi do kin jeszcze w 2019 roku.

W „Obywatel Jones” zobaczymy międzynarodową obsadę, w filmie wystąpili między innymi: James Norton („Wyścig”, „Wojna i pokój”, „Linia życia”), Vanessa Kirby („Czas na miłość”, serial „The Crown”, „Mission: Impossible – Fallout”) oraz nominowany do Złotego Globu – Peter Sarsgaard („Jackie”, „Siedmiu wspaniałych”, „Blue Jasmine”).

Opowieść skupia się w tym wypadku na walijskim dziennikarzu – Gareth Jones w 1933 roku postanowił wyruszyć do Związku Radzieckiego, by odkryć całą prawdę o reżimie Stalina. To właśnie jego reporterskie śledztwo było inspiracją do powstania jednej z najsłynniejszych powieści XX wieku – „Folwarku zwierzęcego” George'a Orwella.

Tak historię zapowiada dystrybutor:

"Młody dziennikarz Gareth Jones (James Norton) zyskał sławę, pisząc artykuł o swoim spotkaniu z Adolfem Hitlerem, zaraz po przejęciu przez niego władzy w 1933 roku. Teraz ambitny Walijczyk przymierza się do kolejnego wielkiego tematu – gwałtownej modernizacji Związku Radzieckiego. Chcąc gruntownie zbadać sprawę, reporter decyduje się na podróż do Moskwy, aby przeprowadzić wywiad ze Stalinem. Na miejscu poznaje młodą dziennikarkę Adę Brooks (Vanessa Kirby), pracującą dla Waltera Duranty’ego (Peter Sarsgaard), dzięki której odkrywa, że prawda o stalinowskim reżimie jest brutalnie tłumiona przez sowieckich cenzorów. Słysząc zatrważające plotki na temat wielkiej klęski głodowej w ZSRR, Jones udaje się w samotną podróż przez Ukrainę. Dziennikarz staje się naocznym świadkiem tragedii Hołodomoru. Miliony ludzi umierają z głodu, podczas gdy tony zboża sprzedawane są za granicę, by sfinansować proces industrializacji radzieckiego imperium. Po powrocie do Londynu, Jones pisze artykuł ukazujący horror, którego doświadczył. Publikacja jest wyciszana, a jej autentyczność podważana przez zachodnich dziennikarzy, pozostających pod wpływem Kremla. Pomimo śmiertelnych pogróżek, Gareth nie ustaje w walce o prawdę. Swoimi odkryciami postanawia podzielić się z młodym, aspirującym pisarzem – George’em Orwellem."

Warto sprawdzić:

Tagi: Agnieszka Holland film Obywatel Jones trailer zwiastun