Iza Łęcka Iza Łęcka 03.09.2019 11:23
Starość Aksolotla Dukaj
1537V

Kierunek: Noc na Netflix. Serial na podstawie powieści Jacka Dukaja

Netflix sięgnął po twórczość kolejnego Polaka. Jacek Dukaj napisał powieść „Starość Aksolotla”, która posłużyła scenarzystom platformy do przygotowania nowego serialu. Zobaczcie pierwszą zajawkę „Kierunek: Noc”.

Netflix najwidoczniej coraz śmielej sięga po twórczość polskich pisarzy. Po Andrzeju Sapkowskim, platforma stworzyła serial na podstawie powieści Jacka Dukaja zatytułowanej „Starość Aksolotla”. Jest to pierwsza, belgijska seria, za którą odpowiada duet Inti Calfat i Dirk Verheye („Over Water”). Producentami wykonawczymi będą Tomek Bagiński oraz Jacek Dukaj, a showrunnerem - Jason George („The Protector”, „Narcos”), natomiast za produkcję odpowiadać będzie belgijska wytwórnia Entre Chien et Loop.

Scenariusz jest inspirowany książką Jacka Dukaja „Starość Aksolotla”.

To historia o tym, jak zachować człowieczeństwo w obliczu kosmicznej katastrofy w świecie, w którym rozwój technologiczny doprowadził do zatarcia granicy pomiędzy człowiekiem a maszyną.

W serialu wystąpi międzynarodowa obsada z Belgii, Francji, Niemiec, Włoch, Polski, Rosji oraz Turcji. Na początku opowieści zobaczymy katastrofalne w skutkach zjawisko słoneczne, które sprawia, że gwiazda zaczyna niszczyć wszystko na swojej drodze. Akcja przedstawi losy pasażerów i członków załogi nocnego lotu z Brukseli, którzy postanawiają obrać kurs na zachód, aby szukać schronienia w mroku. Pokład samolotu jest miejscem, gdzie o życie walczą zarówno bogaci i biedni, młodzi i starzy, cywile i wojskowi pochodzący z różnych środowisk i mówiący różnymi językami. Wszystkich ich łączy jedna rzecz: wola przetrwania końca świata – za wszelką cenę.

Michael Azzolino, dyrektor ds. międzynarodowych treści oryginalnych Netflix powiedział:

„Mam przyjemność ogłosić pierwszy belgijski serial oryginalny Kierunek: Noc. Cieszę się, że wraz ze wspaniałym międzynarodowym zespołem producentów, scenarzystów, reżyserów i aktorów będziemy mogli wspólnie przedstawić historię inspirowaną książką stworzoną przez Jacka Dukaja”.

Kilka słów dodał showrunner i scenarzysta Jason George:

„Ten dający do myślenia thriller zadaje pytanie, które w obecnych czasach słyszymy coraz częściej: Czy ludzkość jest w stanie zjednoczyć się w imię wspólnego dobra, czy może zgubi nas egoizm i samolubna natura? Ciekawe wydaje mi się przedstawienie pasażerów samolotu jako pewnego rodzaju społeczności złożonej z zupełnie obcych sobie ludzi o różnych światopoglądach i pochodzących z różnych środowisk. Czasami takie przypadkowe spotkania prowadzą do powstawania nowych przyjaźni, a czasem kończą się walką o podłokietniki” – dodaje.

Wiadomość skomentował także Tomek Bagiński, producent:

„Pomysł na serial zaczerpnięty został ze świetnej książki Jacka Dukaja ‘Starość Aksolotla’, która porusza problem transhumanizmu. To, co najbardziej mi się w niej podoba, to wizja nieuchronnego końca świata i idea, że jedyną szansą na przetrwanie jest ucieczka samolotem z grupą zupełnie obcych sobie ludzi, którzy nie mówią nawet w tym samym języku. Rzadko zdarza się, że wiemy cokolwiek o naszych współpasażerach, a w tym wypadku znajdujemy się w sytuacji, gdzie stajemy się nową wspólnotą, od której zależy nasze przetrwanie. Uważam, że to świetny pomysł zarówno na dramat, jak i thriller”.

Sprawdźcie również na naszym serwisie:

Tagi: jacek dukaj kierunek: noc Netflix

Nie przegap