Bartosz Dawidowski Bartosz Dawidowski 13.06.2010 02:00
Microsoft tworzy system 3D bez okularów
1180V

Microsoft tworzy system 3D bez okularów

Wiele osób jest nastawionych negatywnie do technologii obrazu stereoskopowego - czy to w kinie czy w domowych pieleszach. Powód? Konieczność zakładania okularów migawkowych przed każdym seansem. Co na to Microsoft?

xxxxx

Jak poinformował wczoraj magazyn "Technology Review" naukowcy zatrudnieni przez Microsoft pracują obecnie nad technologią pozwalającą projektować obraz 3D bezpośrednio do gałek ocznych odbiorców. Firmie zależy na tym, by widzowie nie musieli zakładać okularów migawkowych.

Jak dokładniej wygląda koncepcja Microsoftu? Firma stworzyła system specjalnych soczewek w kształcie klina, które rzucają obraz indywidualnie na lewe i prawe oko. Wywołuje to wrażenie widzenia obrazu trójwymiarowego. Co ciekawe - wyświetlacz, nad którym pracuje Microsoft, może obsłużyć jednocześnie dwie osoby. Inne firmy, które pracują nad podobnymi rozwiązaniami, niewymagającymi noszenia okularów, oferują wyświetlacze zdolne do wygenerowania obrazu stereoskopowego tylko dla jednego widza. Wyświetlacz, który przygotowuje Microsoft jest wyposażony w kamerkę, która śledzi gałki oczne osób znajdujących się w jej polu widzenia i może, w związku z tym, skierować światło dokładnie w kierunku ich oczu - nawet jeśli zmienią miejsce siedzenia.

Wygląda na to, że Sony inwestuje mnóstwo pieniędzy w telewizory 3D z okularami migawkowymi. Microsoft chce natomiast stać się posiadaczem patentu i sprzedawcą nowego systemu soczewek, zintegrowanych z systemem śledzenia widza (Natal?). Soczewki te można, wg Microsoftu, montować zamiast standardowego podświetlenia występującego w telewizorach LCD. Ciekawe czy dowiemy się czegoś więcej o tej technologii podczas E3?

Przy okazji: Ural spłodził ostatnio krytyczny tekst o telewizorach 3D - polecam, jeśli jeszcze nie czytaliście.
 

Tagi: 3D Microsoft