Wojciech Gruszczyk Wojciech Gruszczyk 23.07.2019 19:59
AMD Flute Xbox
2761V

Xbox Scarlett skorzysta z AMD Flute? Dane o tajemniczym układzie wylądowały w Sieci

AMD mogło ponownie nie dopilnować informacji dotyczących elementów przygotowywanych dla konsol nowej generacji. Według przecieków, Xbox Scarlett może korzystać z tajemniczego SoC nazwanego AMD Flute. Poznajcie szczegóły architektury.

AMD nie może narzekać na nudę. Firma pracuje z Sony oraz Microsoftem nad podzespołami, które wylądują w konsolach nowej generacji. Już wcześniej producenci obu konsol zapowiedzieli skorzystanie ze sprzętu AMD, więc wszystkie tajemnicze przecieki związane z tą korporacją są od razu kojarzone z next-genami.

AMD Flute w next-genie Amerykanów?

Według doniesień, PlayStation 5 ma skorzystać z układu AMD Gonzalo SoC, a dzisiaj pojawiły się w Sieci informacje dotyczące AMD Flute. Przedstawione informacje są bardzo podobne do wspomnianego Gonzalo, więc część znawców jest przekonana, że właśnie pod taką nazwą jest ukrywany sprzęt przygotowany na zlecenie Microsoftu.

Szczegóły AMD Flute wyciekły przez UserBenchmark – zdaniem przedstawionych informacji firma wyposażyła układ w ośmiordzeniowy Zen 2 z 16 wątkami (z włączoną funkcją SMT) o bazowym taktowaniu 1,6 GHz (w trybie boost do 3,2 GHz). SoC ma charakteryzować się niskim poborem mocy – podobnie jak poprzednik Jaguar.

Należy na pewno zwrócić uwagę, że AMD Flute w przedstawionej konfiguracji powinien być przynajmniej dwa razy szybszy od Jaguara z poprzedniej generacji. Nie jest to raczej zaskakująca sytuacja biorąc pod uwagę datę premiery poprzedniego SoC.

Sytuacja jest interesująca z jeszcze jednego powodu – w dokumentacji pojawił się „NAVI 10LITE”, który został wcześniej dostrzeżony w dokumentacji linuksowego sterownika AMD. Wersja LITE ma występować w aż trzech układach (Navi 10, Navi 12, Navi 21), a według informacji zdobytych przez Tom's Hardware, warianty "LITE" mogą reprezentować jednostki GPU Navi ze zmniejszoną lub wyłączoną liczbą jednostek CU.

Przedstawione dane pokazują 16 GB używanej pamięci, ale podobnie jak w przypadku Xbox One X (choć tutaj było GDDR5), AMD Flute SoC ma dzielić 16 GB GDDR6 pomiędzy procesor główny i GPU. Xbox Scarlett może skorzystać z dysku SSD NVMe o pojemności 1TB, który dzięki prędkości 1 GB/s pozwoli zwiększyć wydajność i skrócić czas ładowania – firma ma wykorzystać element jako pamięć wirtualną.

Są to oczywiście niepotwierdzone informacje, jednak jak widać AMD pracuje nad czymś nowym i w sumie raczej nikt nie będzie zaskoczony, jak właśnie poznaliśmy wstępne dane nowego SoC od next-gena Microsoftu.

AMD FLUT XBOX SCARLETT

Warto spojrzeć:

Źródło: https://wccftech.com/amd-flute-engineering-sample-spotted-in-userbenchmark-database/

Tagi: AMD amd flute Microsoft next-gen nowa generacja xbox scarlett