Bartosz Dawidowski Bartosz Dawidowski 18.07.2019 10:28
Faceapp postacie z gier
4350V

FaceApp i postarzone postacie z gier

Aplikacja FaceApp bije rekordy popularności (choć może być to niepokojące ze względu na naruszanie prywatności) - kolejne miliony użytkowników smartfonów chcą sprawdzić, jak będą wyglądać na starość.

Rosyjska aplikacja FaceApp pozwala na zaawansowaną i automatyczną przeróbkę naszych portretów w oparciu o zaawansowane algorytmy rozpoznawania rysów twarzy. "Apka" dostępna na smartfony z systemem Android oraz iOS zapewnia zadziwiająco przekonujące wyniki - szczególnie po włączeniu "filtra" postarzającego zdjęcia.

Jak łatwo się domyślić, w związku z coraz większym realizmem grafiki, FaceApp sprawdza się też bardzo dobrze w grach, wyrzucając z siebie przekonujące obrazki. Gracze licytują się w najlepszych "postarzonych" bohaterach. Kilka z takich przerobionych przez FaceApp screenów znajdziecie w naszej galerii. Najbardziej przekonująco wygląda chyba Noctis z Final Fantasy XV.

Zagrożenia związane z FaceApp

Przy okazji warto wspomnieć o zagrożeniach związanych z korzystaniem z FaceApp. Program wymaga udzielenia wielu zezwoleń w systemie (jak wiele innych apek), zapisuje na zewnętrznym serwerze nasze zdjęcia i potencjalnie narusza w istotny sposób prywatność użytkowników. Tu jednak warto powiedzieć, że w podobny sposób działa wiele innych smartfonowych programów, gromadząc po kryjomu dane o swoich użytkownikach. Temat został nawet ostatnio podjęty przez polskie Ministerstwo Cyfryzacji, które ostrzega przed FaceApp.

"Czy naprawdę wiedza o tym jak będziemy wyglądać za 50 lat jest tak cenna by sprzedawać za nią zasoby do wszystkich naszych danych w telefonie!? I jeszcze do Rosji...  Nie nauczyliśmy się doświadczeniem ostatnich wycieków danych z Facebooka. Nie nauczyliśmy się też doświadczeniem afery Cambridge Analytica! Ministerstwo Cyfryzacji z inicjatywy Marka Zagórskiego podejmie stosowne kroki prawne względem aplikacji" - napisał na swoim Facebooku Maciej Kawecki, dyrektor Departamentu Zarządzania Danymi w Ministerstwie Cyfryzacji. 

Warto sprawdzić:

Kevin Spacey oczyszczony z zarzutów molestowania

Nowy Switch zapowiedziany

 

Źródło: FaceApp

Tagi: apki faceapp humor kontrowersje smartfony

Nie przegap