Iza Łęcka Iza Łęcka 08.07.2019 10:31
wiedźmin i v z cyberpunk 2077 polskie gry
1004V

Szykują się ulgi dla twórców „gier patriotycznych”? Ustawa może wejść w życie za pół roku

Jest szansa na ulgi dla twórców „gier patriotycznych” w Polsce. Po napłynięciu niekorzystnych opinii, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego nadal pragnie wypuścić projekt z cienia traktując go w kategoriach priorytetu.

Polska branża gier odnosi coraz większe sukcesy. Seria Wiedźmin, Dying Light czy chociażby nadchodzący Cyberpunk 2077 to tylko niektóre produkcje wychodzące spod rąk Polaków, o których głośno jest  na świecie. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego postanowiło przyjrzeć się sukcesowi polskich gier i wesprzeć twórców.

Ustawa o "grach patriotycznych" - podstawowe założenia projektu

Z pomysłem wsparcia polskich twórców z branży gier wideo wyszło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego:

"Polska branża gier wideo rozwija się więc obecnie bardzo dynamicznie, generując znaczące wpływy do budżetu państwa oraz tworząc liczne miejsca pracy. W roku 2017 rodzimy rynek gier wideo pod względem wartości zajmował 23 miejsce na świecie i 7 miejsce w Europie, generując 0,10 proc. polskiego PKB, podczas gdy w przodujących pod tym względem krajach, takich jak np. Japonia, Korea Południowa, Chiny czy Ukraina, wartość ta była nawet 2-3 razy większa. Widać zatem, że dalszy rozwój sektora gier wideo może w istotny sposób przyczyniać się do rozwoju gospodarczego Polski"

Rząd chce promować Polskę poprzez gry. Ulgi podatkowe dla twórców "gier kulturowych"

Ustawa o wsparciu produkcji „kulturowych” gier wideo zakładała możliwość uzyskania ulg podatkowych na poziomie nawet do 19% uzyskanych kosztów. Firmy mogłyby skorzystać z dodatkowego odliczenia od podstawy opodatkowania w podatku dochodowym CIT/PIT 100 proc. ustawowo określonych kosztów kwalifikowalnych.

O przyznaniu ulgi decydować będzie Ministerstwo stosując tzw. test kulturowy, który wykorzystywany jest również w takich krajach jak Francja czy Wielka Brytania. W ramach testu sprawdzane będą realia gry, główni bohaterowie, elementy dziedzictwa historycznego lub kulturowego, tworzenie w oparciu o narrację i dialogi zawierające elementy kulturowe, innowacyjność i pomysłowość projektu, powstawanie na terenie kraju i przy wykorzystaniu twórców spośród obywateli Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Prace nad projektem ustawy w martwym punkcie

Jak informowaliśmy wcześniej, prace nad projektem utknęły w martwym punkcie – a to za sprawą nieprzychylnej opinii Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii. Resort określał szereg sytuacji, które mogłyby doprowadzić do nadużyć w uzyskiwaniu dotacji - chociażby podając za przykład dodawanie zbędnych treści do gier sportowych czy obładowanie elementami kulturowymi gier logicznych. Niepotrzebne elementy fabularne, dzięki którym uzyskana zostałaby ulga, mogłyby zmniejszyć szanse na sukces produkcji.  Projekt więc utknął w martwym punkcie.

Gry patriotyczne mogą nie powstać. W rządzie nie chcą ulgi dla deweloperów

Ustawa o „grach patriotycznych” priorytetem Ministerstwa Kultury

Zgodnie z doniesieniami, to za sprawą zmian personalnych jak na razie nie uzyskaliśmy więcej szczegółów o trwających nad projektem pracach - Maciej Dydo będący wicedyrektorem departamentu własności intelektualnej i mediów, pełniący rolę opiekuna merytorycznego projektu ustawy pożegnał się z pełnionym stanowiskiem. To spowodowało spowolnienie prac. Jak jednak wskazuje rzeczniczka Ministerstwa, Anna Bocian, ustawa jest priorytetem:

Trwają prace analityczno-legislacyjne w związku ze zgłoszonymi w toku uzgodnień międzyresortowych merytorycznymi uwagami. Przedłożenie projektu ustawy na Komitet Stały Rady Ministrów zaplanowane jest na czwarty kwartał, natomiast wejście w życie planowane jest na początek 2020 r.

Ministersterstwo KiDN nie planuje pozostawiać ustawy o wsparciu polskich twórców gier. Stowarzyszenie Polskie Gry planuje wspierać działania Ministerstwa. Wszelkie zmiany oraz dokonane formatowanie założeń ustawy będzie realizowane w najbliższym czasie, by w czwartym kwartale tego roku projekt trafił przed Komitet Stały Rady Ministrów. To na początku 2020 roku planowo ustawa powinna wejść w życie.

Źródło: https://www.pb.pl/ulga-dla-gier-ma-wyjsc-z-zamrazarki-965308?fbclid=IwAR36NzFbFDYw-9x9FMcpigH79CmLrI2mAQq9qrA6mwkGD-pzZWYidyAHZ_s

Tagi: branża gry wideo ministerstwo kultury produkcje kulturowe ustawa