Bartosz Dawidowski Bartosz Dawidowski 03.06.2019 07:36
Iron Maiden pozywa autorów Ion Maiden
1785V

Autorzy Duke Nukem 3D mają problem. Iron Maiden żąda 2 mln dolarów za "Ion Maiden"

Twórcy Duke Nukem z 3D Realms mają poważne kłopoty. Okazuje się, że tematem Ion Maiden zainteresował się metalowy zespół Iron Maiden.

Nie jest to niestety sympatyczny gest uznania dla wysiłków studia 3D Realms. Brytyjska legenda muzyki metalowej ma żal do 3D Realms, że firma sparafrazowała nazwę "Iron Maiden" w swojej grze pt. Ion Maiden.

Death Stranding z datą premiery

Menedżerzy Iron Maiden zarzucają 3D Realms nie tylko wykorzystanie nazwy znanego zespołu rockowego, ale też odnoszenie się w akcji marketingowej Ion Maiden do materiałów graficznych (m.in. do logo) używanych przez muzyków.

Do sądu wpłynął już pozew w tej sprawie, w którym zarzuca się "próby wprowadzenia konsumentów w błąd, że produkty i usługi są w jakiś sposób związane lub akceptowane przez Iron Maiden".

Iron Maiden Holding domaga się 2 milionów dolarów rekompensaty od 3D Realms. Firma chce też wymusić skasowanie oficjalnej strony gry (ionmaiden.com).

Ion Maiden jako duchowy spadkobierca Duke Nukem 3D

Jeśli chodzi o samo Ion Maiden to trzeba powiedzieć, że gra zapowiada się bardzo dobrze dla fanów klimatów retro, zbierając wiele pochwał w pierwszych zapowiedziach. Tytuł póki co dostępny jest we Wczesnym Dostępie na Steam, ale zmierza również na konsole. Ion Maiden nawiązuje do takich klasycznych produkcji jak Duke Nukem 3D, działając na silniku Build, którego korzenie sięgają 1996 roku. Technologia została oczywiście odrobinę zmodernizowana, ale fundamenty tego silnika są takie, jak w latach 90. Wytwarza to naprawdę ciekawy efekt wizualny. Gra wygląda jak pakiet dodatkowych misji/spinoff Duke Nukem 3D, wykorzystując dokładnie te same rozwiązania wizualne, co w przygodzie "Diuka". Autorzy dodali do znanej technologii tylko kilka świeżych elementów, takich jak np. możliwość przesuwania niewielkich elementów lokacji (np. koszy na śmieci). Reszta została po staremu.

Ion Maiden ma trafić w finalnej formie na rynek w drugiej połowie 2019 roku. Gra wyjdzie wtedy z pecetowej fazy Wczesnego Dostępu i uderzy na konsole. Premiera ma się tutaj odbyć na PS4, XOne i Nintendo Switch.

Jeśli chodzi o Iron Maiden, to mamy to do czynienia z jednym z najbardziej rozpoznawalnych zespołów grających metal w historii. Brytyjska kapela została uformowana w 1975 roku i działa do dzisiaj. Zespół wydał przez ten czas ponad 15 albumów studyjnych i sprzedał ponad 100 milionów kopii swoich płyt na całym świecie. Ich logo jest w zasadzie ikoną dla całego gatunku cięższej muzyki rockowej/metalu, więc trudno będzie się bronić 3D Realms w sądzie, że przypadkowo użyło w swoim logo Ion Maiden motywów graficznych charakterystycznych dla Iron Maiden. Podobnie jest z samym tytułem rzeczonej strzelaniny. Jeśli 3D Realms w żaden sposób nie konsultowało swoich marketingowych posunięć z Iron Maiden, to firma ma poważne kłopoty i pewnie będzie zmuszona zapłacić jakąś kwotę w ramach rekompensaty dla tej kapeli.

Pytanie oczywiście, jak cała sytuacja odbij się na premierze Ion Maiden? Prawdopodobnie dojdzie do zmiany nazwy gry. Miejmy nadzieję, że mimo wszytko problem prawny nie przełoży się w jakiś szczególnie negatywny sposób na działalność 3D Realms i wydanie ich najnowszej produkcji.

Death Stranding na długim zwiastunie

Tagi: 3D Realms Ion Maiden Voidpoint

Nie przegap