Bartosz Dawidowski Bartosz Dawidowski 14.05.2019 11:32
Lenovo zginany ekran
1382V

Lenovo ujawnia pierwszy laptop ze zginanym wyświetlaczem

W świecie smartfonów zaczyna się moda na składane wyświetlacze (chociaż problemy w pierwszych modelach Galaxy Fold każą stawiać pytania na temat awaryjności tego rozwiązania). Do tego trendu przyłączają się producenci laptopów.

Po smartfonach ze składanym ekranem przychodzi pora na laptopy korzystające z analogicznych rozwiązań.

Samsung wyjaśnia awarie Galaxy Fold

Lenovo już chwali się "pierwszym składanym PC", czyli modelem Thinkpad X1 Foldable. Oczywiście chodzi w tym przypadku o zginany wyświetlacz, tak jak np, w smartfonie Samsung Galaxy Fold. Zamiast klawiatury otrzymujemy tu drugą część ekranu. Jeśli trzeba będzie pisać, użytkownicy będą mogli skorzystać z wirtualnej klawiatury na dolnej części wyświetlacza, lub podłączyć do Thinkpad X1 zewnętrzną, fizyczną klawiaturę.

Specyfikacja Thinkpad X1 Foldable jest póki co tajemnicą. Wiemy tylko, że OLED-owy ekran ma przy pełnym rozłożeniu wymiary 13,3 cali, proporcje boków 4:3 i dysponuje natywną rozdzielczością 2K.

Lenovo twierdzi, że opracowywało system zawiasów i zginania ekranu przez ostatnie 3 lata. Rowiązanie ma być bardzo wytrzymałe. Dziennikarze, którzy mieli już styczność z Thinkpad X1 chwalili, że na ekranie nie widać zmarszczki w miejscu zgięcia. 

Nie wiadomo niestety, ile hardware ma kosztować i kiedy wejdzie do sprzedaży (prawdopodobnie dopiero w 2020 roku).

Przy okazji warto poczytać o awariach Samsung Galaxy Fold.

 

Źródło: Lenovo

Tagi: foldable galaxy fold laptop lenovo pc zginany