Paweł Musiolik Paweł Musiolik 12.04.2019 16:36
amd apu od xbox i ps5
2173V

Nowe APU od AMD, które może trafić do PS5 i nowego Xboksa bliżej produkcji

AMD pracuje nad procesorem, który napędzi zarówno PS5, jak i nowego Xboksa. Na ten moment jednak poza morzem plotek i domysłów nie wiemy o nim za wiele. Być może jednak APU, o którym słyszymy coraz częściej, trafi do konsol.

AMD na umowie z Sony i Microsoftem w konsolach tej generacji wyszło wyjątkowo dobrze. Również obie firmy są względnie zadowolone ze współpracy. Na tyle, by kontynuować ją przy konsolach następnej generacji.

Xbox Scarlett. Sprawdzamy jak Microsoft może zapowiedzieć następcę Xbox One

Potwierdziła to szefowa AMD, która swego czasu powiedziała wprost, że pracują z Sony i Microsoftem. Niestety, na ten moment o produkcie, który powstaje, nie wiemy zbyt dużo. Pierwsze plotki o nowym APU, Gonzalo, pojawiły się na początku tego roku.

Od tamtego czasu przez ponad dwa miesiące w wątku była cisza. I co prawda AMD potwierdziło po drodze, że pracuje nad swoją implementacją ray tracingu, co daje nadzieje na implementacji tej technologii w konsolach nowej generacji, to jednak wszystko pozostaje w sferze plotek i domysłów.

Historia PlayStation. Oto jak Sony może zapowiedzieć PlayStation 5

Odpowiedzialny wtedy za podanie informacji TUM_Apisak powrócił z kolejnym tweetem na temat APU tworzonego przez AMD. Tym razem dotyczy on sampla produkcyjnego, który trafił do przetestowania. Na początku stycznia informował o 2G16002CE8JA2_32/10/10_13E9.

Tym razem nosi on oznaczenie ZG16702AE8JB2_32/10/18_13F8. Co można z tego wywnioskować? Sampel testowy taktowany jest na poziomie 1,6 GHz w przeciwieństwie do 1 GHz w poprzednim samplu. Po drugie, zmieniło się oznaczenie na B2, co pokazuje postęp w produkcji. Mamy także nowe ID zintegrowanego GPU. Tym razem to 13F8, co kieruje nas na Navi 10 taktowane 1,8 GHz.

To oczywiście z czasem może się zmieniać i AMD dopracuje swój produkt, który zaoferuje jeszcze lepsze taktowanie. Więc ostatecznie, jeśli to faktycznie chip, który ma trafić do PS5 i nowego Xboksa, to czeka nas znaczący skok w wydajności procesora oraz GPU.

Źródło: https://twitter.com/TUM_APISAK/status/1115882516240633860

Tagi: AMD pc