Paweł Musiolik Paweł Musiolik 19.01.2019 11:43
Odkryto nowe APU od AMD. To właśnie ten chip będzie w PS5 i nowym Xboksie?
3266V

Odkryto nowe APU od AMD. To właśnie ten chip będzie w PS5 i nowym Xboksie?

Jaki procesor będzie siedział w PlayStation 5 i nowym Xboksie? Oficjalnie - coś od AMD. Nieoficjalnie - pojawiła się interesująca informacja z wycieku.

Plotek na temat konsol nowej generacji mamy niewiele. To powinno się zmieniać w ciągu najbliższych tygodni, gdyż odbędzie się Game Developers Conference, po którym twórcy gier mogą chętniej podzielić się wiedzą.

Standardem dla PlayStation 5 i Xbox Anaconda nie będzie podobno 4K/60 fps. Twórcy mają stawiać na 1080p

Na razie jednak musimy opierać się na przeciekach od... AMD. Otóż ich każdy procesor czy APU funkcjonują w oparciu o pewne nazwy kodowe. W Sieci pojawiły się informacje na temat AMD Gonzalo, nowego APU, który prawdopodobnie otrzyma na pokładzie mniejszą wersję GPU Navi 10.

Osoby, które starały się rozszyfrować ciąg oznaczeń AMD wskazują, że mamy do czynienia prawdopodobnie z APU przygotowanego dla Sony i PS5. Miałby to być 8-rdzeniowy chip, z taktowaniem do 3,2 GHz (1 GHz bazowego taktowania) i taktowaniem wbudowanej karty graficznej na poziomie 1 GHz.

Oczywiście na ten moment to spekulacje na bazie wcześniejszych oznaczeń procesorów AMD. Jeśli jednak faktycznie by się to potwierdziło, to względem obecnej generacji konsol i ich słabych procesorów, SoC w konsolach nowej generacji pozwoliłby na ogromny skok wydajnościowy, podwajając taktowanie procesora, korzystając z wielu nowych instrukcji i optymalizacji.

Co ważne, posiadacze PC-tów powinni trzymać kciuki za znacznie mocniejsze procesory w nowych konsolach. To z automatu pociągnie za sobą  lepsze wykorzystanie wielordzeniowych procesorów w silnikach, pozwalając tworzyć jeszcze bardziej imponujące gry, które nie będą hamowane przez mobilne procesory siedzące w aktualnej generacji.

Tagi: amd playstation 5 xbox anaconda