redakcja PPE redakcja PPE 05.04.2019 15:51
darmowe programy, które trzeba mieć
3090V

6 darmowych programów, które musisz mieć na swoim komputerze

[Materiał sponsorowany] Komputer najczęściej kupujemy wraz z systemem operacyjnym. To już połowa sukcesu – nie musimy sami konfigurować podstawowego oprogramowania. Pora jednak w takim przypadku zainstalować aplikacje, które są absolutnym must have dla każdego użytkownika komputera. Co powinno znaleźć się na tej liście?

Antywirus

Obowiązkiem każdego użytkownika komputera, który chce surfować po internecie, powinna być ochrona sprzętu przed szkodliwym oprogramowaniem, zwłaszcza wirusami i innymi, podobnymi zagrożeniami. W przypadku oprogramowania antywirusowego można skorzystać z darmowych antywirusów, m.in. Avast Free Antivirus, który pozwala na całościowe skanowanie komputera.

Obsługa antywirusa Avast jest bardzo prosta. Najłatwiej przeprowadzić inteligentny skan, a następnie zapoznać się z jego wynikami. Pozycje, które na liście zostaną oznaczone czerwonym wykrzyknikiem, dotyczą zagrożeń dla komputera. Należy wówczas kliknąć „rozwiąż problem”, aby program wskazał dokładny opis wykrytych zagrożeń i możliwości ich usunięcia.

Darmową ochronę antywirusową zapewni też uproszczona, bezpłatna wersja programu antywirusowego czeskiej firmy AVG AntiVirus. W wersji Free program zapewnia podstawową ochronę dla naszego komputera. Powstrzymuje ataki wirusów i programów szpiegujących, dając solidną ochronę dla dysku twardego. Nie ma zaawansowanych funkcji właściwych dla płatnej wersji, ale skutecznie chroni komputer, nie obciążając jednocześnie nadmiernie procesora.

Oprogramowanie biurowe

Niezależnie od tego, czy opracowujemy dokumenty, wystawiamy faktury, tworzymy zestawienia liczbowe czy piszemy teksty, zawsze przyda się na komputerze oprogramowanie biurowe. Nie trzeba od razu inwestować w płatny pakiet Microsoft Office w wybranej wersji domowej, typu student czy komercyjnej. Można korzystać z bezpłatnych pakietów biurowych, np. Open Office, Libre Office i podobnych. To darmowe programy składające się m.in. z edytorów tekstowych, arkusza kalkulacyjnego czy programu do tworzenia prezentacji multimedialnych. Radzą sobie jednocześnie z plikami płatnych pakietów biurowych Microsoftu i mają podobne funkcje.

Przeglądarka internetowa

Wygodne surfowanie po internecie ułatwia dobra przeglądarka. Najbardziej popularną przeglądarką na świecie jest Google Chrome. Zapewnia ona komfort ładowania stron, a poza tym ma rozbudowane opcje związane z profilami osobistymi użytkowników. Można tam łatwo dodawać zakładki, przeglądać historię i zapisywać hasła. Przełączanie się pomiędzy profilami powoduje, że użytkownicy mogą zindywidualizować działanie przeglądarki.

Odtwarzacz multimedialny

Treści wideo znajdziemy w internecie w licznych serwisach przeznaczonych do umieszczania na nich filmów, np. na YouTubie, ale również w sieci społecznościowej. Żeby móc komfortowo oglądać wysokiej jakości video w sieci, warto mieć dostęp np. do internetu światłowodowego UPC. Do odtwarzania filmów i filmików zapisanych na dysku komputera konieczny jest odtwarzacz multimedialny. Może nim być VLC media player. To program o przyzwoitej funkcjonalności, którą dodatkowo można rozszerzyć, instalując dodatki. VLC działa kompleksowo, ponieważ doskonale radzi sobie z odtwarzaniem materiałów wideo i audio.

Edytor graficzny

Do domowych zastosowań nie ma potrzeby wydawania ponad 1000 zł na program Adobe Photoshop czy CorelDRAW. Można za to pobrać za darmo z internetu prosty edytor graficzny, np. Paint.NET, który z powodzeniem spełni funkcję zamiennika względem operacyjnego programu graficznego Windowsa – Painta. Bardziej wymagającym użytkownikom przyda się GIMP. Pozwala on nawet na zaawansowaną obróbkę fotografii oraz na tworzenie grafik na własne potrzeby, np. na bloga. Ma rozbudowane narzędzia, w tym pędzel, wypełnienie, różdżkę czy aerograf.

Przeglądarka PDF

Zamiast kupować program Adobe Reader, do przeglądania plików PDF można wykorzystać darmową aplikację PDF-XChange Viewer. To przeglądarka, która oferuje liczne funkcje niezbędne do pracy z dokumentami. Umożliwia wyświetlanie, przeszukiwanie i kopiowanie tekstu z dokumentów PDF.

Materiał sponsorowany

Tagi: Materiał Sponsorowany

Nie przegap