Wojciech Gruszczyk Wojciech Gruszczyk 07.03.2019 13:36
Netflix logo
6426V

Netflix i HBO GO mogą zdrożeć. Rząd chce opodatkować „streamingowych gigantów”

Wielu Polaków coraz częściej interesuje się między innymi platformami streamingowymi, więc polski rząd planuje opodatkować usługi. Jeśli inicjatywa zostanie uchwalona, to prawdopodobnie klienci zapłacą za pomysł Kancelarii Premiera.

W ostatnich dniach głośnym tematem w Polsce był droższy abonament Netflixa. Platforma testuje różne rozwiązania i aktualnie nie zostały podjęte ostateczne decyzje dotyczące nowych cen. Firma może jednak zostać zmuszona do zmian.

Steven Spielberg kontra Netflix. Reżyser nie chce by platformy VOD walczyły o Oscary

Kancelaria Premiera podała interesującą wiadomość – jednym ze źródeł finansowania projektu „Nowa Piątka” ma być opodatkowanie cyfrowych gigantów:

„Sprawiedliwe opodatkowanie zysków, jakie globalne firmy generują w Polsce oferując usługi cyfrowe takie jak reklamy online, VOD i streaming muzyki.”

W efekcie Polska może zyskać 1 mld zł rocznie, jednak mogę śmiało sądzić, że wszystkie firmy – potencjalnie Netflix, HBO GO, czy też nawet Spotify – nie będą chciały dopłacać do interesu, a nowy podatek będzie finansowany przez klientów-Polaków.

Oczywiście pragnę zaznaczyć, że jest to wyłącznie projekt, który nie wszedł jeszcze w życie, ale jest to na pewno niepokojąca wiadomość, ponieważ w przyszłości możemy zapłacić wyższą cenę za dostęp do między innymi platform streamingowych.

Sporą niewiadomą pozostają również cyfrowe abonamenty związane z grami – PlayStation Plus, Xbox Live, czy też Xbox Game Pass też są usługami cyfrowymi, jednak aktualnie Kancelaria Premiera wymienia wyłącznie reklamy online, VOD oraz streaming muzyki.

Michał, dzięki za link!

Tagi: HBO GO Netflix rząd spotify