Wojciech Gruszczyk Wojciech Gruszczyk 21.01.2019 14:04
Gry Patriotyczne nie chcą w rządzie glińskiego
1638V

Gry patriotyczne mogą nie powstać. W rządzie nie chcą ulgi dla deweloperów

W ubiegłym roku głośnym tematem były „gry patriotyczne”, czyli produkcje prezentujące w odpowiedni sposób polską kulturę. Projekt choć wyglądał interesująco dla wielu deweloperów, to może nie zostać zrealizowany, ponieważ Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii nie jest przekonane, czy jest to dobry pomysł.

Rząd zapowiedział specjalne ulgi podatkowe dla produkcji „gier kulturowych”. Deweloperzy za przygotowanie odpowiedniej treści skorzystaliby z dodatkowej ulgi wynoszącej nawet 19%. Koncepcja przygotowana przez Ministerstwo Kultury zbierała od początku mieszane opinie.

Rząd chce promować Polskę za pomocą gier. Ulgi podatkowe dla producentów „gier kulturowych”

Projekt „gier patriotycznych” został przedstawiony do konsultacji i Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii jest negatywnie nastawione na taką propozycję. Zdaniem MPiT taka propozycja może skłonić deweloperów do tworzenia gier, które będą na siłę posiadały elementy fabularne:

„Projekt może stymulować do rozbudowywania na siłę produkowanych gier o elementy fabuły, które nie są oczekiwane przez konsumentów, a zatem może wręcz niekiedy zmniejszać ich szanse na osiągnięcie sukcesu”

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii podkreśla, że przykładowo gry logiczne, wyścigowe, czy też sportowe nie potrzebują wielkiego nawiązania do rodzimego dorobku, a taka ulga mogłaby skłaniać deweloperów do przygotowywania takich niepotrzebnych detali.

Jednocześnie problemem zdaniem MPiT jest bardzo wąskie grono odbiorców – choć zdaniem rządu (dane z ubiegłego roku) w Polsce działa około 330 firm tworzących gry, a aż 18 z nich jest notowanych na giełdzie, taka ulga zainteresowałaby tylko nielicznych. Jednocześnie to kolejne „obciążenie” dla państwa:

„Każda nowa ulga oznacza nie tylko znaczne skomplikowanie obowiązujących przepisów, które stają się przez to mniej czytelne dla niezainteresowanych nim odbiorców, ale także stanowi obciążenie dla aparatu skarbowego, który musi być przygotowany do obsługi związanych z nią zdarzeń”

occido, dzięki za link!

Źródło: https://cyfrowa.rp.pl/gry-i-esport/30807-gry-patriotyczne-bez-poparcia-rzadzie?

Tagi: gry patriotyczne polska Polskie gry rzad