SKLEP
Wojciech Gruszczyk Wojciech Gruszczyk 20.07.2018 13:32
Rząd chce promować Polskę za pomocą gier. Ulgi podatkowe dla producentów „gier kulturowych”
3005V

Rząd chce promować Polskę za pomocą gier. Ulgi podatkowe dla producentów „gier kulturowych”

W Polsce powstaje coraz więcej gier, które zyskują popularność na całym świecie. To właśnie Dying Light 2 oraz Cyberpunk 2077 były ozdobami konferencji Microsoftu na tegorocznym E3 i sytuację chce wykorzystać polski rząd.

Zdanie Ministerstwa Kultury w Polsce działa aktywnie około 330 firm tworzących gry wideo i aż 18 z nich jest notowanych na giełdzie. W rezultacie rząd zamierza wykorzystać potencjał deweloperów i za pomocą nowych produkcji szerzyć pozytywny wizerunek Polski.

"Polska branża gier wideo rozwija się więc obecnie bardzo dynamicznie, generując znaczące wpływy do budżetu państwa oraz tworząc liczne miejsca pracy. W roku 2017 rodzimy rynek gier wideo pod względem wartości zajmował 23 miejsce na świecie i 7 miejsce w Europie, generując 0,10 proc. polskiego PKB, podczas gdy w przodujących pod tym względem krajach, takich jak np. Japonia, Korea Południowa, Chiny czy Ukraina, wartość ta była nawet 2-3 razy większa. Widać zatem, że dalszy rozwój sektora gier wideo może w istotny sposób przyczyniać się do rozwoju gospodarczego Polski"

WGW odwołane. Targi gier w Warszawie nie odbędą się w 2018 roku

Rząd postanowił wprowadzić specjalną ulgę podatkową dla producentów „gier kulturowych”. Zastanawiacie się, co kryje się pod tą tajemniczą nazwą? To właśnie nowe pozycje kreowane przez deweloperów mają pokazywać pozytywny wizerunek naszego kraju.

„W celu zmaksymalizowania korzyści płynących z wyżej opisanych potencjałów, zasobów i szans rozwojowych polskiego sektora gier wideo, jak również z myślą o przeciwdziałaniu negatywnym konsekwencjom gospodarczo-kulturowym przewag konkurencyjnych występujących na rynkach zagranicznych, a także mając na względzie zagraniczną promocję polskich treści kulturowych poprzez gry wideo oraz pozytywnego wizerunku Polski, planuje się wprowadzenie ulgi podatkowej na produkcję gier kulturowych”

Jak się okazuje, ulga zostanie przygotowana w taki sposób, by firmy mogły skorzystać z dodatkowego odliczenia od podstawy opodatkowania w podatku dochodowym CIT/PIT 100 proc. ustawowo określonych kosztów kwalifikowalnych. W rezultacie podatnik skorzysta z realnej korzyści w wysokości nawet 19% kosztów.

Rząd zamierza przygotować specjalny „test kulturowy”, który zweryfikuje, czy dana produkcja posiada odpowiedni – kulturowy charakter:

„Dopuszczalność objęcia ulgą danego projektu rozpatrywana będzie indywidualnie w oparciu o tzw. test kulturowy, którego celem jest weryfikacja, czy dana gra może być uznana za grę o charakterze kulturowym. Planuje się opracowanie testu w oparciu o rozwiązania stosowane w innych krajach UE, tj. nawiązujące do modelu brytyjskiego (Video Games Tax Relief) oraz francuskiego (Crédit d'impôt jeu vidéo)”

Jest to naprawdę zaskakująca decyzja, jednak nikogo nie powinno to raczej dziwić, ponieważ polskie gry już teraz reprezentują nasz kraj na arenie międzynarodowej, a taki pomysł może jedynie zapewnić „odpowiednią promocję”. Czy ma to głębszy sens? Trudno powiedzieć aktualnie, jak będą wyglądać elementy niezbędne, by grę można było określić „kulturową”, jednak jest to na pewno bardzo interesująca sytuacja.

Źródło: https://m.bankier.pl/wiadomosc/Rzad-planuje-wprowadzenie-ulgi-podatkowej-dla-producentow-gier-kulturowych-7604289.html

Tagi: