Wojciech Gruszczyk Wojciech Gruszczyk 13.12.2018 18:52
Ark Survival Evolved na Nintendo Switch wygląda niczym smutny żart. Gra działa w 360p
3852V

Ark Survival Evolved na Nintendo Switch wygląda niczym smutny żart. Gra działa w 360p

Nintendo Switch często otrzymuje produkcje od zewnętrznych deweloperów, ale nie każda gra nadaje się na mały sprzęt Nintendo. Urządzeniu brakuje mocy, lecz nie jest to problem dla niektórych deweloperów. W rezultacie Ark Survival Evolved wygląda niczym gra z piątej generacji.

Ark Survival Evolved miał spore problemy na komputerach osobistych, Xboksach One oraz PlayStation 4. Gra potrafi się zakrztusić nawet na Xboksie One X, więc zapowiedź wersji na Nintendo Switch było sporym zaskoczeniem. Produkcja trafiła na sprzęt Japończyków, ale powinniście unikać tego babola.

GRIS wygląda świetnie na premierowym zwiastunie. Szykuje się piękna opowieść

Ark Survival Evolved postanowiło zbadać Digital Foundry, które nie ukrywa, że pozycja oferuje „najniższą natywną rozdzielczość” na aktualnej generacji – podczas testów dostrzeżono około 360p i 432p przy zadokowanej konsoli... Ale w trakcie rozgrywki specjaliści widzieli akcję w zawrotnych 304x170. Ekipa zajmująca się portem stanęła przed niezwykłym zadaniem i twórcy zdecydowali się na jedyną możliwość – wszystkie opcje graficzne zostały wykastrowane do minimum.

Tutaj dosłownie wszystko wygląda źle, ponieważ autorzy zastosowali tekstury o bardzo niskiej jakości. Projekt – to chyba najlepsze słowo na określenie propozycji... – przypomina pod względem oprawy produkcje znane z między innymi Nintendo 64. Jednym z żartów są cienie, które zostały przygotowane jako bezkształtne plamy – ich położenie potrafi zaskoczyć, a jednocześnie element pojawia się i znika w totalnie nienaturalnych momentach.

Mimo wszystko warto podkreślić, że te ogromne cięcia miały sens – Ark Survival Evolved nie trzyma stałych 30 fps, a najczęściej w trakcie eksploracji zmierzono około 20 klatek na sekundę, ale... Gra działa. Niestety, kolejnym problemem są bardzo długie ekrany wczytywania – włączenie tytułu zajmuje nawet 2 minuty i 43 sekundy, podczas których muzyka zostaje zamrożona, więc można pomyśleć, że twórczość odmówiła posłuszeństwa.

A teraz najlepsze - Ark Survival Evolved kupicie na Nintendo Switch za 259 zł. Bierzcie po dwa egzemplarze, bo może zabraknąć.

Źródło: YouTube.com

Tagi: ARK: Survival Evolved Nintendo Switch Studio Wildcard