SKLEP
Wojciech Gruszczyk Wojciech Gruszczyk 14.11.2018 15:56
CD Projekt zarabia dużo mniej. Firma nie jest zadowolona z wyników Wojny Krwi i inwestuje w nowe gry
4231V

CD Projekt zarobił dużo mniej. Firma nie jest zadowolona z wyników Wojny Krwi i inwestuje w nowe gry

CD Projekt znajduje się teraz w bardzo trudnym momencie. Nadal nie znamy daty premiery Cyberpunk 2077, świat nasycił się Wiedźminem 3: Dziki Gon, Wojna Krwi: Wiedźmińskie Opowieści nie notuje oczekiwanych rezultatów, a firma musi inwestować kolejne miliony w produkcję oczekiwanej przez graczy przygody. Poznaliśmy najnowsze wyniki spółki.

CD Projekt przedstawił wyniki za ostatni kwartał, w którym firmie odpowiedzialnej za growe przygody Wiedźmina udało się wygenerować 67,2 mln złotych przychodu – to 27,7% mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Analitycy prognozowali 69,2 mln zł.

Wojna Krwi: Wiedźmińskie Opowieści. CD Projekt RED przybliża prace nad dubbingiem

Sytuacja wygląda podobnie w przypadku zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej, ponieważ w tym wypadku CD Projekt może mówić o 15,5 mln zł – w prognozach pojawiło się 15,2-24,5 mln zł. To również spory spadek (-47,6%) względem drugiego kwartału 2018 roku.

"Niższy poziom wygenerowanego wyniku w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego związany jest przede wszystkim z cyklem wydawniczym studia CD Projekt Red, którego aktualna faza objawia się naturalną redukcją przychodów ze sprzedaży produktów wydanych w poprzednich okresach przy jednoczesnym rosnącym poziomie kosztów związanych z kolejnymi premierami"

Nie jest to jednak wielka niespodzianka – wystarczy spojrzeć na kalendarz wydawniczy CD Projektu, by zrozumieć, że twórcy dopiero przygotowują się na grube lata, jednak niepokoić może rezultat wygenerowany przez Wojna Krwi: Wiedźmińskie Opowieści:

"Mając na uwadze opinie i pozytywne komentarze ze strony branżowych ekspertów, zarząd spółki zakładał wyższy niż osiągnięty od premiery do dnia publikacji sprawozdania poziom sprzedaży tytuł."

Teraz CD Projekt musi inwestować w produkcję, więc koszt operacyjny wzrósł rok do roku o ponad 6 mln zł (do 48,5 mln zł). Firma informuje o 28,2 mln zł nakładów w trzecim kwartale na prace – w drugim było to 29,6 mln zł, a w pierwszym 21,2 mln zł. Natomiast CD Projekt RED wygenerował w trzecim kwartale 39,1 mln zł przychodów od zewnętrznych klientów (zysk netto 16,05 mln zł, czyli spadek o 53% rok do roku). GOG również odnotował gorszy rezultat – 28,1 mln zł przychodów (-16% rok do roku) i w rezultacie strata netto 0,5 mln zł (wcześniej 1,9 mln zł zysku).

Źródło: https://www.bankier.pl/wiadomosc/CD-Projekt-zarobil-duzo-mniej-niz-przed-rokiem-7625918.html

Tagi: CD Projekt CD Projekt RED wyniki sprzedaży