Bartosz Dawidowski Bartosz Dawidowski 13.11.2018 11:42
Nowsze komputery Mac nie do naprawienia na własną rękę. Software'owa przeszkoda Apple
4097V

Nowsze komputery Mac nie do naprawienia na własną rękę. Software'owa przeszkoda Apple

Apple od dawna ma reputację firmy, która bardzo niechętnie traktuje akcesoria third-party. Amerykańska korporacja idzie jeszcze dalej w utrudnianiu życia osobom, które niekoniecznie chciałyby polegać wyłącznie na oficjalnych usługach i produktach.

Apple zastosowało układ T2 w iMac Pro oraz MacBook Pro z 2017 r. Od pewnego czasu pojawiały się spekulacje, że T2 może uniemożliwiać zewnętrznym serwisom, spoza oficjalnej sieci Apple, na wprowadzanie zmian w rzeczonych komputerach. Okazuje się, że ten chipset, korzystający z architektury ARM, faktycznie został wyposażony w takie obwarowanie.

Układ T2 użyty w MacBook Pro i iMac Pro wymaga włączenia specjalnego zestawu narzędzi po wykonaniu każdej naprawy. Bez tej procedury sprzęt nie będzie funkcjonować. Problem w tym, że taki software, czyli AST 2 System Configuration Suite, jest dostępny tylko dla autoryzowanych punktów serwisowych Apple. 

Takie informacje zostały potwierdzone przez rzecznika prasowego Apple w rozmowie z The Verge.

"Naprawy pewnych komponentów nowszych Maców, dotyczące np. układu logicznego lub sensora Touch ID nie mogą być wykonywane przez zewnętrzne serwisy" - stwierdził przedstawiciel Apple.

Amerykańska firma nie zdradziła o jakie inne "pewne układy" chodzi. Wg pogłosek w iMac Pro oraz MacBookach Pro nie można bez odpowiedniego software'u wymieniać również m.in. wyświetlacza, obudowy, całego układu Touch ID oraz pamięci typu flash. Prawdopodobnie takie ograniczenia Apple zastosowało również w niedawno zapowiedzianym Mac Mini oraz MacBook Air.

Prezes iFixit, serwisu zajmującego się edukacją użytkowników w zakresie samodzielnych napraw, nazwał taką politykę gilotyną wiszącą nad szyjami klientów Apple.

Źródło: https://www.techradar.com/news/third-party-mac-repairs-can-be-blocked-by-new-t2-security-chip-apple-confirms

Tagi: apple laptop mac macbook pro pc technologie

Nie przegap