SKLEP
Wojciech Gruszczyk Wojciech Gruszczyk 07.11.2018 08:39
FIFA 19 FUT ma naruszać polską ustawę hazardową. Gra EA sprawdzana przez rząd
1459V

FIFA 19 FUT ma naruszać polską ustawę hazardową. Gra EA sprawdzana przez rząd

Polska może być kolejnym krajem, w którym będziemy mówić o otwartej walce z lootboxami. Rząd otrzymał zawiadomienie dotyczące praktyk stosowanych przez Electronic Arts w FIFA Ultimate Team.

Belgia otwarcie walczy z płatnymi skrzyniami w grach i 2K Games, Valve, czy też Blizzard musiały usunąć lootboxy ze swoich produkcji. Electronic Arts to jedna z nielicznych firm, która nie stosuje się do wytycznych i wszczęto postępowanie karne przeciwko wydawcy FIFA 19

Belgia walczy z lootboxami

Polska może wkrótce dołączyć do „walki” ze skrzyniami. Jak donosi redakcja Komputer Świat, kancelaria Transtica złożyła doniesienie do między innymi Ministerstwa Finansów oraz Służby Celnej prezentując praktyki stosowane przez Electronic Arts, które naruszają przez firmę polską ustawę hazardową.

"Zawartość paczek jest całkowicie losowa. Po przeanalizowaniu modelu sprzedaży doszliśmy do wniosku że jest to poważne naruszenie ustawy z dnia 19 listopada 2009 roku o grach hazardowych (wraz z nowelizacjami). Cały model nabywania kart w grze ma charakter loterii.

Naruszono w tym przypadku art. 2 pkt. 2 par. 3 ustawy z dnia 19 listopada 2009 roku o grach hazardowych który mówi „Grami na automatach są gry na urządzeniach mechanicznych, elektromechanicznych lub elektronicznych, w tym komputerowych oraz gry odpowiadające zasadom gier na automatach urządzane przez sieć Internet o wygrane pieniężne lub rzeczowe, w których gra zawiera element losowości.”."

W przedstawionym dokumencie prawnicy bardzo dokładnie tłumaczą wszystkie założenia – kupowanie paczek, mechanizm przygotowany przez deweloperów, czarny rynek, a także przedstawia informacje dotyczące problemu promocji gier hazardowych.

"Większość z tych zapisów jest łamana przez EA Sports. Reklama jest skierowana bezpośrednio do młodych ludzi. Jako że FIFA jest grą sportową tak więc automatycznie występuje korelacja pomiędzy wysiłkiem na boisku a hazardem. Z roku na rok EA Sports kładzie coraz większy nacisk na inwestowanie realnych pieniędzy w budowanie składu w FIFA ULTIMATE TEAM. Tegoroczna odsłona gry jest tego najlepszym przykładem. Wpaja młodym ludziom model w którym za pieniądze można kupić wszystko a jednocześnie sukcesy w grze są bardzo słabo nagradzane. Wszystko to jest stworzone po to aby zwiększyć sprzedaż punktów Fifa i zakupu losowych paczek które mają znamiona loterii.

Ryzuje się tutaj bardzo przykry obraz wielkiej korporacji która uzależnia swoich użytkowników już od najmłodszych lat od hazardu."

Kancelaria postanowiła nawet zbadać problem banowania graczy przez EA Sports – zdaniem specjalistów konta wielu klientów zostały zablokowane, a cały proces odwoławczy jest w tym momencie sprzeczny z prawem Unii Europejskiej oraz Polskim.

Trudno oczywiście powiedzieć, co z tym doniesieniem zrobi rząd, jednak Polska może skorzystać z nauki Belgów i nakazać na wydawcach wprowadzania konkretnych aktualizacji do gier. W przykładowo Overwatchu zniknął system zbierania skórek za pomocą lootboxów.

Electronic Arts w przypadku Belgów broni się i uważa, że FIFA Ultimate Team nie może być uważana za „jakąkolwiek formę hazardu”.

Źródło: https://www.komputerswiat.pl/gamezilla/aktualnosci/ministerstwo-finansow-otrzymalo-doniesienie-o-lamaniu-ustawy-hazardowej-przez/8yh3xm1

Tagi: EA Sports Electronic Arts FIFA 19 lootbox